11/27/2018 - Каква титула би му дале на Тетово, потсетувајќи се назад низ годините?

Неодамна Куманово ја доби титулата град на спортот за 2019 година, доделена од Европската асоцијација на градови на спортот. Велес пред три години, по втор пат беше прогласен за град на културата од страна на Министерството за култура, Охрид за престолнина на светскиот туризам.

Тетово во поново време на врвот само по негативни работи. Но, сепак повозрасните тетовци кои имале среќа да фатат едно убаво време, знаат со носталгија да се сетат на раскошното зеленило во градот, неправилно расфрлани плочки по тетовските калдрми, прекрасно уредениот плоштад...

Денес ги прашавме тетовци, каква титула би му дале на Тетово, потсетувајќи се назад низ годините?

Истовремено слатко, но и горко потсетување на една стара слика на Тетово, кога многу работи како да цветале. Денес останува само желбата за реконструкција и повторно оживување на работите што се случиле во минатото, за враќање на една иста страст на градот. Зашто од оваа временска дистанца, Тетово како да спие...

Соња Стрезовски


 
     


 
 
11/30/2018 - Зимско одржување на патиштата

11/30/2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

11/30/2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

11/29/2018 - Етно вешта жена за Тетово за 2018 година

11/29/2018 - Три лица се повредени во сообраќајна незгода во тетовското село Синичане

11/28/2018 - Тетовци денес дишеа релативно чист воздух

11/28/2018 - Вработените во Општина Тетово во попладневните часови ги напуштија своите работни места.

11/28/2018 - 17-годишна девојка повредена, пак, повредена во сообраќајна незгода

11/27/2018 - Потсетување на гостиварските музичари Стеве Јаковлески и Боби Дојчинов

11/27/2018 - Каква титула би му дале на Тетово, потсетувајќи се назад низ годините?

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.