11/23/2018 - Универзитетот на Југоистoчна Европа свечена ја одбележа 17 годишнината од формирањето

Универзитетот на Југоистoчна Европа свечена ја одбележа 17 годишнината од формирањето

Универзитетот на Југоистична Европа свечена ја одбележа 17 годишнината од формирањето на ова високообразовна институција. Ректорот на Универзитетот Абдулменаф Беџети, рече дека универзитетот бележи напредок благодарение на квалитетот но и помошта која ја добива од институциите.

Квалитетот на образовниот порцес се огледа во тоа што голем дел од студентите кои завршуваат на Универзитетот на Југоисточна Европа се вработуваат, а дел ги продолжуваа своите студии посочи ректорот Абдулменаф Беџети.

-58 % од дипломираните студенти се вработуваат , 12 % продолжуваат со студиите. Нашиот универзитет се потпира на неколку столба меѓу кои се квалитет, истражување, институционален интегритет. Мора да ја пофалиме владата која несебично ни дава подршка, а тоа е резултат на успесите кои ги постигнуваме, рече Абдулменаф Беџети ректор на Универзитетот на Југоисточна Европа.

На свеченото одбележување присуствуваше и Миниситерот за образование Арбер Адеми

-Универзитетот на Југоисточна Европа е уникатен модел на вредностана нашата држава која негува мултикултурализам. Овој Универзитет со неговата стручност придонесува и за развој на економијата, но и го диктира квалитетот на високото образование посочи Министерот за образование Арбер Адеми.

 
     


 
 
11/30/2018 - Зимско одржување на патиштата

11/30/2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

11/30/2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

11/29/2018 - Етно вешта жена за Тетово за 2018 година

11/29/2018 - Три лица се повредени во сообраќајна незгода во тетовското село Синичане

11/28/2018 - Тетовци денес дишеа релативно чист воздух

11/28/2018 - Вработените во Општина Тетово во попладневните часови ги напуштија своите работни места.

11/28/2018 - 17-годишна девојка повредена, пак, повредена во сообраќајна незгода

11/27/2018 - Потсетување на гостиварските музичари Стеве Јаковлески и Боби Дојчинов

11/27/2018 - Каква титула би му дале на Тетово, потсетувајќи се назад низ годините?

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.