11/22/2018 - Американскиот тренд на распродажби наречен "Блек фрајдеј" или "црн петок" се следи и во Македонија

Веќе неколку години наназад и во Македонија се следи трендот распродажби во продавниците за Black friday или „црн петок“. Оваа практика е прифатена од САД кои на четвртиот четврток во ноемви го слават Денот на благодарноста, по што следниот ден традиционално е почеток на божиќната сезона на шопинг. Трговците нудат големи попусти на „црн петок“ и тој концепт го прифаќаат многумина кои сакаат добри зделки.

И компанијата Форма Нова го следи трендот на „црн петок“.

Инаку во светот црниот петок е многу популарен. Луѓето трошат големи суми за пазарување. Често се случуваат стампеда при влегувањето во трговските објекти, при што чести се и помали повреди помеѓу купувачите, обично како резултат на тоа што се туркаат, но понекогаш се случувале и посериозни повреди во потрагата по ефтин производ.

Данијела Билбилоска

 
     


 
 
11/30/2018 - Зимско одржување на патиштата

11/30/2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

11/30/2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

11/29/2018 - Етно вешта жена за Тетово за 2018 година

11/29/2018 - Три лица се повредени во сообраќајна незгода во тетовското село Синичане

11/28/2018 - Тетовци денес дишеа релативно чист воздух

11/28/2018 - Вработените во Општина Тетово во попладневните часови ги напуштија своите работни места.

11/28/2018 - 17-годишна девојка повредена, пак, повредена во сообраќајна незгода

11/27/2018 - Потсетување на гостиварските музичари Стеве Јаковлески и Боби Дојчинов

11/27/2018 - Каква титула би му дале на Тетово, потсетувајќи се назад низ годините?

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.