11/22/2018 - Снегот на Попова Шапка од оваа сезона ќе се мери преку специјален сензор

Седумнаесет сантиметри снежна покривка е првиот податок на сензорот кој неодамна беше вграден на автоматската метеролошка станица на Попова Шапка, добиен во рамки на проект во кој учествувале Управата за хидрометеоролошки работи на Македонија и Програмата за развој на Обединетите нации - Ју ен ди пи. Станицата е пуштена во функција пред три години, а нејзиното надградување со сензорот е дел од процесот на осовременување на автомтскиот метеоролошки систем на Македонија.

Инаку, податоците од автоматската метеоролошка станица, конкретно за висината на снежната покривка се секојдневно достапни на веб страната на Управата за хидрометеролошки работи на Македонија.

УХМР има 19 главни метео-станици кои се распоредени во земјава. Три од нив имаат сензор за мерење на висината на снежната покривка. Најново вградениот на Попова Шапка, во Сливово - Дебарца и во Градско.

Соња Стрезовски


 
     


 
 
11/30/2018 - Зимско одржување на патиштата

11/30/2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

11/30/2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

11/29/2018 - Етно вешта жена за Тетово за 2018 година

11/29/2018 - Три лица се повредени во сообраќајна незгода во тетовското село Синичане

11/28/2018 - Тетовци денес дишеа релативно чист воздух

11/28/2018 - Вработените во Општина Тетово во попладневните часови ги напуштија своите работни места.

11/28/2018 - 17-годишна девојка повредена, пак, повредена во сообраќајна незгода

11/27/2018 - Потсетување на гостиварските музичари Стеве Јаковлески и Боби Дојчинов

11/27/2018 - Каква титула би му дале на Тетово, потсетувајќи се назад низ годините?

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.