07.11.2018 - Најавата на владата за воведување на прогресивниот данок данок ја подели бизнис фелата

Најавата на владата за воведување на прогресивниот данок ја подели бизнис фелата. Некои сметаат дека треба да се воведе ваквиот данок ако сакаме правна и социјална држава, други пак се против ваквото оданочување.

Од Стопанската комора на северозападна Македонија, велат дека голем број бизнисмени кои ги консултирала, биле против воведувањето на рамниот данок.

Универзитетскиот профессор пак Абдулменаф Беџети лично смета дека треба да се воведе прогресивен данок, ако сакаме да имаме правна и социјална држава.

Мендерес Кучи, бизнисмен и преставник од Стопанската комора на Северозападна Македонија, вели дека мора најпрвин подетално да се информираат, но и консултираат бизнисмените околу вововедување на прогресивниот данок.

Воведувањето на прогресивиот данок данок беше и предизборно ветување на СДСМ


 
     


 
 
18.11.2018 - Како да се произведе енергија, а притоа да не се загрози животната средина

18.11.2018 - Народното тетовско пеење непривлечно за младите

18.11.2018 - Во Гостивар трибина „Преку Илинден и АСНОМ до Уставот на Република Македонија“

18.11.2018 - Етно вешта жена во Гостивар

17.11.2018 - Во Тетово отруени 30 тина бездомни кучиња

17.11.2018 - 500 деца во Македонија се со дијабетес тип 1

16.11.2018 - Кривична пријава за албански државјанин што сторил тешка кражба во Тетово

16.11.2018 - Регистрирани два шумски пожари во полошко

16.11.2018 - Расветлени неколку кражби во верски објекти

16.11.2018 - Ослободителна пресуда за гинекологот Казимир Копривњак донесе Основниот суд Тетово

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.