06.11.2018 - Изложба на Даница Дана Крстеска, насловена Пат низ времето

Пред голем број љубители на уметноста, вчеравечер во Центарот за култура АСНОМ во Гостивар беше отворена ликовната изложба на гостиварската сликарка Даница Дана Крстеска. Изложбата насловена „Пат низ времето“ содржи 25 дела во техника масло на платно, создавани во изминатите две години.

На изложбата се обрати и Лулјета Усеини од Центарот за култура, која пред присутните прочита дел од рецензијата за делата на Крстеска, напишана од Виолета Кариќ, историчар на уметноста.

Даница Дана Крстеска е родена 1963 година во Гостивар. Со сликарство активно се занимава повеќе од 20 години. Ова е нејзина трета самостојна изложба. 
     


 
 
30.11.2018 - Зимско одржување на патиштата

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

29.11.2018 - Етно вешта жена за Тетово за 2018 година

29.11.2018 - Три лица се повредени во сообраќајна незгода во тетовското село Синичане

28.11.2018 - Тетовци денес дишеа релативно чист воздух

28.11.2018 - Вработените во Општина Тетово во попладневните часови ги напуштија своите работни места.

28.11.2018 - 17-годишна девојка повредена, пак, повредена во сообраќајна незгода

27.11.2018 - Потсетување на гостиварските музичари Стеве Јаковлески и Боби Дојчинов

27.11.2018 - Каква титула би му дале на Тетово, потсетувајќи се назад низ годините?

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.