11.10.2018 - 11 Октомври одбележан во Тетово

На свечен начин и со присуство на голем број делегации денес во Тетово беше одбележан 11 Октомври, Денот на народното востание на Македонија. Чествувањето започна со културно уметничка програма, по која беше интонирана македонската химна.

Одбележувањето продолжи со полагање на свежо цвеќе пред Споменикот на Револуцијата од страна на делегации на општина Тетово, општинската организација на Сојузот на борци Тетово, Армијата на Република Македонија- Гарнизон Тетово, Сојузот на борци од општина Штрпце, ОО на СДСМ Тетово, ОК на ВМРО ДПМНЕ Тетово, Нова социјалдемократска партија од Тетово, Сојуз на воени инвалиди, Резервните воени старешини, Здружение на пензионери, Здружение на Срби и Македонци, КУД Бранко Чајка, Македонско - хрватско друштво, Здружение на македонски херои 2001 и ученици од ОУ Андреа Савески Ќиќиш.

Македонија денес одбележува 77 години од почетокот на антифашистичката војна. 11 Октомври е продолжување на слободарските традиции на македонскиот слободољубив народ проникнати во Карпошовото, Разловечкото, во Кресненското и во Илинденското востание, но и во напорите за социјално и национално ослободување вложени во Балканските војни и во Првата светска војна.

Во чест на празникот Општинската организација на Сојузот на борици од Тетово денес положи свежо цвеќе на партизанските гробишта, а во текот на изминатата недела во соработка со историската секција при ОУ Андреја Савевски Ќиќиш ги исчистија и уредија партизанските гробишта во Тетово.

Од тетовскиот Сојуз на борци додаваат дека вакавата соработка со училиштата претставува пример како може да се гради и негува историјата на нашите борци и револуционери.

 
     


 
 
18.10.2018 - Засилени контролни активности на СВР Тетово

18.10.2018 - Група пријатели, на договорени средби ги пеат песните на нивните предци

18.10.2018 - Заеднички настап на музичар и ликовен уметник

18.10.2018 - Пронајдена марихуана во ранец и приведени две лица за поседување дрога

18.10.2018 - Започна третманот на бездомните кучиња во Гостивар

17.10.2018 - Освен по маратони, спортистите во Македонија трчаат и по спонзори

17.10.2018 - Во изминатото деноноќие полицијата бележи пукање со пиштол, разбојништво, физички напади и сообраќајка.

17.10.2018 - Се гради нова фабрика во ТИРЗ Тетово

17.10.2018 - Невработени лица завршија обука за столари и ѕидари

16.10.2018 - Ученици од основното училиште Андреа Савески Ќиќиш преку настан потсетија на Тоше Проески.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.