10.10.2018 - Основното училиште Лирија во Тетово со низа активности по повод Детската недела

Со свечена заклетва, првооделенците од основното училиште Лирија официјално пристапија во Детската организација, обврзувајќи се на нивните права, но и должности. Нивната поголема соученичка ја читаше тие ја повторуаа. Потоа, ја гледаа приредбата од нивните поголеми другарчиња од училиштето, кои во нивна чест пееја и играа.Децата ги запознаа првачињата и со дел од нивните права.

Одделенскиот наставник Радица Ацеска информира за сите активности кои училиштето ги реализирано со цел одбележување на Детската недела.

Учениците продолжија со активности во дворот на училиштето до крајот на нивниот школски ден.

Соња Стрезовски

 
     


 
 
18.10.2018 - Засилени контролни активности на СВР Тетово

18.10.2018 - Група пријатели, на договорени средби ги пеат песните на нивните предци

18.10.2018 - Заеднички настап на музичар и ликовен уметник

18.10.2018 - Пронајдена марихуана во ранец и приведени две лица за поседување дрога

18.10.2018 - Започна третманот на бездомните кучиња во Гостивар

17.10.2018 - Освен по маратони, спортистите во Македонија трчаат и по спонзори

17.10.2018 - Во изминатото деноноќие полицијата бележи пукање со пиштол, разбојништво, физички напади и сообраќајка.

17.10.2018 - Се гради нова фабрика во ТИРЗ Тетово

17.10.2018 - Невработени лица завршија обука за столари и ѕидари

16.10.2018 - Ученици од основното училиште Андреа Савески Ќиќиш преку настан потсетија на Тоше Проески.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.