25.09.2018 - Реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје утревечер ќе одржи концерт во Духовно-културниот концерт Кирил Пејчиновиќ во Лешок

Духовно-културниот центар Кирил Пејчиновиќ во Лешок утревечер е домаќин на реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје. На концертната програма се најавени десет композиции од македонски и странски автори. Меѓу нив Трајко Прокопиев, Драган Шуплевски, Стефан Гајдов, српскиот композитор Стеван Мокрањац. Концертот е закажан за во 19 часот.

Инаку, хорот Кочо Рацин е формиран во 1946 година во селото Горно Врановци. Од тогаш, па се до денес, видни имиња од македонската хорска музика се јавуваат како негови диригенти. Од своето формриање, хорот бележИ голем број настпи и турнеи во земјава и странство, а има учествувано И на разни светски И европски натпревари и манифестации. Денес во хорот Кочо Рацин членуваат триесетина хористи, а со енго диригира Светлана Сандева.

Соња Стрезовски

 
     


 
 
30.11.2018 - Зимско одржување на патиштата

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

29.11.2018 - Етно вешта жена за Тетово за 2018 година

29.11.2018 - Три лица се повредени во сообраќајна незгода во тетовското село Синичане

28.11.2018 - Тетовци денес дишеа релативно чист воздух

28.11.2018 - Вработените во Општина Тетово во попладневните часови ги напуштија своите работни места.

28.11.2018 - 17-годишна девојка повредена, пак, повредена во сообраќајна незгода

27.11.2018 - Потсетување на гостиварските музичари Стеве Јаковлески и Боби Дојчинов

27.11.2018 - Каква титула би му дале на Тетово, потсетувајќи се назад низ годините?

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.