14.09.2018 - Ќе се проширува црквата "Свети Атанасиј" во Брвеница
Од вчера започнаа подготвителните работи за проширување и обновување на црквата "Свети Атанасиј" во Брвеница. Со помош на донации на верниците планирано е да се изградат нови бочни ѕидови и влез на овој божји храм со што ќе се добие поголем простор кој ќе може да собере голем број верници во внатрешноста на црквата.По повод почетокот на градежните работи за проширување и обновување на црквата "Свети Атанасиј" во Брвеница во недела на 16 септември ќе се изврши водосвет и молебен за успешен почеток. Со светата божествена литургија со почеток во 8.30 часот ќе чиноначалствува Неговоро Високопреосвештенство Митрополитот тетовско - гостиварски Господин Јосиф.Се покануваат верниците за што помасовно присуство на молебенот за успешно проширување и обновување на црквата "Свети Атанасиј" во Брвеница. Додека пак, заинтересираните граѓани кои сакаат за здравје да донираат и да помогнат во изградбата истото можат да го сторат лично во црковната каса или пак на жиро сметката за донации.


Наташа Петровска

 
     


 
 
25.09.2018 - Чист Хероин, збирката раскази на гостиварецот Дејан Крстески беше промовирана пред домашната публика

25.09.2018 - Реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје утревечер ќе одржи концерт во Духовно-културниот концерт Кирил Пејчиновиќ во Лешок

25.09.2018 - Група млади гостиварци учат за мултукултурата и развиваат креативни идеи преку уметноста

25.09.2018 - Преку засилени контролни активности на СВР Тетово се контролира техничката исправност на возилата

25.09.2018 - Од вербална расправија до тепачка со мотика и кршење на излог на трговски објект во Гостивар

25.09.2018 - Ќе се ослободат ли тетовските тротоари од паркирани возила?

24.09.2018 - Во мавровското село Беличица, викендов беа одбележани 74 години од злосторот во кој настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред

24.09.2018 - Тетово затрупан со смет

24.09.2018 - Кривични пријави за кражби поднел СВР Тетово против три државјанки на Бугарија кои краделе низ бутици

24.09.2018 - Контролни активности на СВР Тетово.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.