13.09.2018 - Бизнисите во Македонија не се општествено одговорни.Бизнисите во Македонија не се општествено одговорни. Ретко која компанија во своето функционирање ја има вклечено социјалната димензија. За да се мотивираат лицата да отвораат социјални претпријатија започна да се организираат обука. Една таква се одржа и во Тетово.

Љубомир Стојчевски е еден од ретките сопственици на фирми кои во себе ја имаат вклучено социјалната компонента. Тој поседува ресторан во Скопје кој работи веќе три години, а 30% од профитот преку храна и пијалаци го разделува на бездомните лица. Вели дека неговиот бизнис поради општествената одговорна компонетна која ја има, се промовира и од година вгодина расте. Клиентите се мотивирани да го посетуваат ресторанот, тие уживаат во храната, а се чуствуваат и хумани, затоа што преку нивната потрошувачка се обезбедуваат донациите за бездомниците.

Во Македонија се организираат обуки со цел да се мотивираат претежно младите да отвораат социјални претпријатија. Обуките се организираат од Агенцијата за подршка на претприемништвото во република Македонија и Институтот за економски стратегии и меѓународни односи. Предавачи на обуките кои започнаа во Тетово, се лица кои веќе имаат вакви бизниси.

Од Институтот за економски стратегии и меѓународни односи, велат дека можат дури и мали и микро претпријатија да вметнат социјална компонента во својот бизнис и да бидат успешни.

Социјалните претпријатија во земјите од Европската Унија, учествуваат со 10% од Бруто домашниот производ. 
     


 
 
25.09.2018 - Чист Хероин, збирката раскази на гостиварецот Дејан Крстески беше промовирана пред домашната публика

25.09.2018 - Реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје утревечер ќе одржи концерт во Духовно-културниот концерт Кирил Пејчиновиќ во Лешок

25.09.2018 - Група млади гостиварци учат за мултукултурата и развиваат креативни идеи преку уметноста

25.09.2018 - Преку засилени контролни активности на СВР Тетово се контролира техничката исправност на возилата

25.09.2018 - Од вербална расправија до тепачка со мотика и кршење на излог на трговски објект во Гостивар

25.09.2018 - Ќе се ослободат ли тетовските тротоари од паркирани возила?

24.09.2018 - Во мавровското село Беличица, викендов беа одбележани 74 години од злосторот во кој настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред

24.09.2018 - Тетово затрупан со смет

24.09.2018 - Кривични пријави за кражби поднел СВР Тетово против три државјанки на Бугарија кои краделе низ бутици

24.09.2018 - Контролни активности на СВР Тетово.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.