12.09.2018 - Абдулменаф Беџети е нов ректор на Универзитетот на Југоисточна Европа

Новиот ректор на Универзитетот на Југоисточна Европа, Универзитетскиот професор Абдулменаф Беџети, денеска беше свечено инаугуриран. На церемонијата присуствуваше премиерот Зоран Заев. Тој најави поголема државна помош за оваа образовна институција, ако продолжи и понатака да произведува квалитен кадар, потребен за приватниот сектор и јавната администрација.


Универзитетскиот професор Абдулменаф Беџети е третиот ректор на Универзитетот на Југоисточна Европа, кој денеска беше свечено инаугуриран за оваа висока функција. Поранешниот ректот на овој универзитет Замир Дика симболичо му го предаде клучот на новиот ректор Беџети. Тој порача дека ќе продолжи да го подигнува квалитетот на сите факултети, но и ќе очекува помош од државата, која како штое рече знае да го препознае квалитетот.

На свеченоста присуствуваше премиерот на Македонија Зоран Зае,в кој порача дека Универзитетопт на Југоисточна Европа е практично модел на едно општество за сите.

Поранешниот ректор на Универзитетот ќе продолжи да предава на студентите, кои повеќе од половина по завршувањето на студиите уште во првата година наоѓаат работно место според струката, претежно во приватниот сектор. 
     


 
 
25.09.2018 - Чист Хероин, збирката раскази на гостиварецот Дејан Крстески беше промовирана пред домашната публика

25.09.2018 - Реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје утревечер ќе одржи концерт во Духовно-културниот концерт Кирил Пејчиновиќ во Лешок

25.09.2018 - Група млади гостиварци учат за мултукултурата и развиваат креативни идеи преку уметноста

25.09.2018 - Преку засилени контролни активности на СВР Тетово се контролира техничката исправност на возилата

25.09.2018 - Од вербална расправија до тепачка со мотика и кршење на излог на трговски објект во Гостивар

25.09.2018 - Ќе се ослободат ли тетовските тротоари од паркирани возила?

24.09.2018 - Во мавровското село Беличица, викендов беа одбележани 74 години од злосторот во кој настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред

24.09.2018 - Тетово затрупан со смет

24.09.2018 - Кривични пријави за кражби поднел СВР Тетово против три државјанки на Бугарија кои краделе низ бутици

24.09.2018 - Контролни активности на СВР Тетово.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.