12.09.2018 - 18 годишник фатен со пиштол

Околу 4 часот, полициски службеници на Секторот за внатрешни работи Тетово во Блок 82 во Тетово го забележале 18-годишникот и се упатиле кон него за да му извршат личен преглед.

Тогаш момчето од појасот извадил сигнален пиштол „Екол специјал“ со празна рамка, кој го поседувал без одобрение и го спуштил, односно оставил на бетонските плочки од паркингот. Пиштолот е фотодокументиран и ќе се вештачи. Момчето е приведено е и ќе се соочи со соодветен поднесок, соопшти СВР Тетово.

Педесет и четиригодишник од тетовското село Непроштено, вчера околу 14 часот пријавил во полицијата дека од 9 септември ја нема неговата ќерка. Тој информирал дека на 9-ти септември со автобус од Швајцарија, каде времено работела како негувателка, во Тетово тргнала ќерката, но сеуште не дошла дома.

Рано утринава околу 4 часот и 30 минути, на регионалниот пат Маврови Анови-Дебар, во непосредна близина на Ростушки мост, патничко возило „БМВ“ со охридски регистерски таблици, управувано од 55-годишник од селото Бајрамовци, Центар Жупа, загубило контрола и удрило во бетонски заштитен sид како продолжение на мостот.

Од удирањето во sидот, 47-годишната сопатничка од Скудриње добила тешки телесни повреди (скршеница на десната рака ) и по укажаната лекарска помош во Здравствениот дом Ростуше и во Болницата во Дебар, пренесена е во Охридската болница „Свети Еразмо“.

 
     


 
 
25.09.2018 - Чист Хероин, збирката раскази на гостиварецот Дејан Крстески беше промовирана пред домашната публика

25.09.2018 - Реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје утревечер ќе одржи концерт во Духовно-културниот концерт Кирил Пејчиновиќ во Лешок

25.09.2018 - Група млади гостиварци учат за мултукултурата и развиваат креативни идеи преку уметноста

25.09.2018 - Преку засилени контролни активности на СВР Тетово се контролира техничката исправност на возилата

25.09.2018 - Од вербална расправија до тепачка со мотика и кршење на излог на трговски објект во Гостивар

25.09.2018 - Ќе се ослободат ли тетовските тротоари од паркирани возила?

24.09.2018 - Во мавровското село Беличица, викендов беа одбележани 74 години од злосторот во кој настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред

24.09.2018 - Тетово затрупан со смет

24.09.2018 - Кривични пријави за кражби поднел СВР Тетово против три државјанки на Бугарија кои краделе низ бутици

24.09.2018 - Контролни активности на СВР Тетово.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.