11.09.2018 - Во возило управувано од дваесетгодишник од Куманово е пронајдена марихуана

Вчеравечер ( 10 септември ) околу 23 часот и 30 минути, на наплатната станица „Желино“ полициски службеници на СВР Тетово запреле патничко возило „Форд ескорд“ со кумановски регистарски ознаки, управувано од Д.П. (20), а како сопатници биле Д.М.(18), А.П.(19) и едно 15-годишно девојче, сите од Куманово. По извршениот преглед, под предното совозачко седиште било пронајдено најлонско ќесе во кое имало околу 400 грама марихуана. Лицата се однесени во Полициската станица Тетово и по целосно документирање на случајот ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Вчеравечер ( 10 септември ) околу 22 часот и 30 минути, во Секторот за внатрешни работи Тетово пријавено е оштетување на црквата „Света Богородица“, лоцирана на улица „Питу Гули“ во Тетово. Две засега непознати лица се искачиле на дрвената платформа и со камен го скршиле надворешното прозорско стакло од црквата, а откако биле забележани, веднаш избегале, информира СВР Тетово.

Од таму и информација за повреден десетгодишен пешак. Имено, вчера ( 10 септември ) околу 13 часот и 40 минути, на ул.„109“ во Тетово, патничко возило „Форд Фокус“ со италијански регистарски ознаки, управувано од Ш.Ф.(60) од Тетово, удрило во 10-годишно момче од Тетово. На детето му била укажана лекарска помош во Клиничкиот центар Тетово, каде му биле констатирани тешки телесни повреди. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР-Тетово.

На 9-ти септември околу 11 часот и 30 минути, покрај локалниот пат во гостиварското село Орќуше бил пронајден паднат 57-годишниот М.Б. од ова село, кој бил во неконтактибилна состојба.Набрзо, М.Б. пренесен е во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“, од каде поради влошената здравствена состојба, итно е префрлен на скопските клиники. Вчера ( 10 септември ) М.Б. починал и ќе се врши обдукција врз неговото безживотно тело за да се утврдат причините за смртта. Извршен е увид и се работи на целосно расчистување на случајот.

Соња Стрезовски


 
     


 
 
25.09.2018 - Чист Хероин, збирката раскази на гостиварецот Дејан Крстески беше промовирана пред домашната публика

25.09.2018 - Реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје утревечер ќе одржи концерт во Духовно-културниот концерт Кирил Пејчиновиќ во Лешок

25.09.2018 - Група млади гостиварци учат за мултукултурата и развиваат креативни идеи преку уметноста

25.09.2018 - Преку засилени контролни активности на СВР Тетово се контролира техничката исправност на возилата

25.09.2018 - Од вербална расправија до тепачка со мотика и кршење на излог на трговски објект во Гостивар

25.09.2018 - Ќе се ослободат ли тетовските тротоари од паркирани возила?

24.09.2018 - Во мавровското село Беличица, викендов беа одбележани 74 години од злосторот во кој настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред

24.09.2018 - Тетово затрупан со смет

24.09.2018 - Кривични пријави за кражби поднел СВР Тетово против три државјанки на Бугарија кои краделе низ бутици

24.09.2018 - Контролни активности на СВР Тетово.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.