07.08.2018 - На 23 август ќе се спроведе августовскиот уписен рок во средните училишта

Полуматурантите кои не успејаа да се запишат во средно училиште во јунските пријавувања, имаат можност повторно да се обидат во августовскиот уписен рок. Средните образовни центри ќе примаат документи за упис, една недела пред почетокот на новата учебна година, односно на 23 август. Во конкурсот од Министерството за образование стои дека овој дополнителен рок се однесува само на учениците кои се упатени на поправни испити или испити за побрзо напредување. Сепак, августовските уписи ќе важат за сите полуматуранти, со оглед на тоа што речиси во сите училишта, нема доволно ученици да се формираат паралелките.

Бројот на средношколци секоја година опаѓа и една од најголемите маки на училишните управи е привлекувањето нови ученици. При пријавувањето, учениците поднесуваат: пријава која е бесплатна и се подигнува од училиштето во кое се конкурира, оригинални свидетелства од VII до IX одделение, извод од матичната книга на родените и доколку ученикот има освоено награди од меѓународни и државни натпревари ги доставува дипломите.
Изминатите неколку години, во Гостивар и во Тетово најголем интерес полуматурантите покажуваат за медицина и гимназија. Резултатите од уписите на 23 август, ќе бидат објавени наредниот ден.


 
     


 
 
15.08.2018 - Ќе никне ли годинава импровизиран сточен пазар во Тетово?

15.08.2018 - Во сообраќајна незгода повреден 9-годишник од село Ларце

15.08.2018 - Православните верници вчера го чествуваа празникот посветен на Светите седум маченици Макавеи

15.08.2018 - Комуналните претпријатија во полошко немоќни да се справат со двојно повеќе смет фрлен од граѓаните летово

14.08.2018 - Отоврена прва фитнес зона во Гостивар

14.08.2018 - Шест месеци откако е на слобода, тетовецот Славчо Блажевски кој по 24 години беше пуштен од затвор, бара работа

14.08.2018 - Фудбалерите на Љуботен од вчера официјално започнаа со тренинзи на стариот стадион во Тетово

14.08.2018 - Непознато лице си купувало онлајн со пари на 40 годишна тетовка

13.08.2018 - Полицијата откри 32 годишен жител од Тетово како се забавува со огнено оружје.

13.08.2018 - 18 годишно момче од Скудриње се обидело да ја силува својата поранешна девојка

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.