06.08.2018 - Неносење шлем е најбројниот прекршок евидентиран од полициските службеници при нивната акциска контрола на тетовско-гостиварското подрачје

Согласно планираните акциски контроли во месец август, во саботата од 18.00 до 24.00 часот, полициските службеници од Секторот за внатрежни работи Тетово- Полициска станица за безбедност на патниот сообраќај Тетово, и Полициска станица Гостивар, спроведоа Републичка акциска контрола, во врска со прекршочите што ги чинат возачите на мотоцикли, трицикли, четрицикли, и велосипеди.

Во неа беа откриени вкупно 39 прекршоци и тоа (27 во ТЕ, и 12 во ГВ), каде што најброен е прекршкот за неносење на заштитен шлем ( кацига) и тоа 24 констатирани прекршоци од кои ( 17 во ТЕ, и 7 во ГВ), истотака беа откриени и 8 возачи без возачка дозвола, ( 6 во ТЕ и 2 во ГВ), 4 мотоцикли без регистрација (1 во ТЕ и 3 во ГВ), како и 3 возила со изминат рок на осигурителна полица во Тетово.

Во врска со констатираните прекршоци беа превземени следните мерки: 32 Прекршочни платни налози (20 во ТЕ, и 12 во ГВ), 7 Писмено опоменати возачи во Тетово, едно привремено одземена возачка дозвола во Тетово, и 8 исклучени мотоцикли од сообраќај (6 во Тетово и 2 во ГВ).

Соња Стрезовски

 
     


 
 
15.08.2018 - Ќе никне ли годинава импровизиран сточен пазар во Тетово?

15.08.2018 - Во сообраќајна незгода повреден 9-годишник од село Ларце

15.08.2018 - Православните верници вчера го чествуваа празникот посветен на Светите седум маченици Макавеи

15.08.2018 - Комуналните претпријатија во полошко немоќни да се справат со двојно повеќе смет фрлен од граѓаните летово

14.08.2018 - Отоврена прва фитнес зона во Гостивар

14.08.2018 - Шест месеци откако е на слобода, тетовецот Славчо Блажевски кој по 24 години беше пуштен од затвор, бара работа

14.08.2018 - Фудбалерите на Љуботен од вчера официјално започнаа со тренинзи на стариот стадион во Тетово

14.08.2018 - Непознато лице си купувало онлајн со пари на 40 годишна тетовка

13.08.2018 - Полицијата откри 32 годишен жител од Тетово како се забавува со огнено оружје.

13.08.2018 - 18 годишно момче од Скудриње се обидело да ја силува својата поранешна девојка

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.