16.07.2018 - Дваесет и седумгодишник од село Требош бил нападнат од жител на истото село.

Четириесет и седумгодишниот Ј.С. од тетовското село Требош, вчеравечер околу 20 часот и 30 минути во Полициското одделение Групчин пријавил дека неговиот син Р.С ( 27 ) бил физички нападнат од Р.С.( 35 ) од истото село, кој претходно го побарал телефонски за да се видат кај училиштето.Најпрво Р.С.( 35 ) го удрил со тупаница, а откако Р.С.( 27 ) му возвратил, извадил нож, но тогаш Ј.С, кој во меѓувреме пристигнал на местото, извадил пиштол и го вперил кон Р.С.( 35 ), по што се вмешале други лица и ги разделиле. Нешто подоцна, Р.С.(35) лишен е од слобода и одземен му е нож и метален боксирач, додека на Ј.С.( 47 ) одземен му е пиштолот, кој го поседувал со дозвола. Се работи на целосно расчистување на случајот.

СВР Тетово информира и за приведување. Ноќеска ( 16 јули ) околу 4 часот и 20 минути во близина на маркет во Тетово, приведен е албанскиот државјанин А.Ѓ.( 33 ), кој не поседувал никакви документи за идентификација. По приведувањето и задржувањето, поради непријавен престрој, предаден е на Отсекот за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија Тетово за натамошна постапка.

Полицискиот билтен на СВР Тетово бележи и приведен албански државјанин и пријава за исчезната 41годишна жена. Исчезнувањето го пријавил нејзиниот син, дваесет И тригодишниот ДМ според кого, вчера околу 10 часот пријавил дека претходниот ден околу 17 часот од дома се оддалечила неговата мајка С.М.( 41 ).Според неговото кажување, таа заминала кај роднини, но не се вратила назад. Се првземаат мерки и активности за пронаоѓање на пријавената С.М.


Соња Стрезовски 
     


 
 
30.11.2018 - Зимско одржување на патиштата

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

30.11.2018 - Светскиот тренд на предновогодишно фотографирање во професионално студио веќе неколку години го следат и тетовци

29.11.2018 - Етно вешта жена за Тетово за 2018 година

29.11.2018 - Три лица се повредени во сообраќајна незгода во тетовското село Синичане

28.11.2018 - Тетовци денес дишеа релативно чист воздух

28.11.2018 - Вработените во Општина Тетово во попладневните часови ги напуштија своите работни места.

28.11.2018 - 17-годишна девојка повредена, пак, повредена во сообраќајна незгода

27.11.2018 - Потсетување на гостиварските музичари Стеве Јаковлески и Боби Дојчинов

27.11.2018 - Каква титула би му дале на Тетово, потсетувајќи се назад низ годините?

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.