16.07.2018 - Потребен е Локален акциски план за сите приоритетни области од Стратегијата за Роми во општина Теарце

Потребата од донесување Локален акциски план за сите приоритетни области од Стратегијата за Роми како основен документ во кој плански ќе се предвидат активности за подобрување на состојбата на Ромите во општина Теарце ја истакна министерот без ресор Аксел Ахмедовски по денешната средба со градоначалникот Исен Асани.

На работниот состанок во Теарце на кој се разговараше за состојбата на Ромите во таа општина присуствуваа и заменик министерот за внатрешни работи Агим Нухиу и косовскиот министер за внатрешни работи Бејтуш Гаши.

На денешната средба беа разменети позитивните искуства на двете земји и беа договорени идни средби во фокусот на нивното делување, во насока на вклучување на ромската заедница, како во Косово, така и во Македонија.

Данијела Билбилоска


 
     


 
 
15.08.2018 - Ќе никне ли годинава импровизиран сточен пазар во Тетово?

15.08.2018 - Во сообраќајна незгода повреден 9-годишник од село Ларце

15.08.2018 - Православните верници вчера го чествуваа празникот посветен на Светите седум маченици Макавеи

15.08.2018 - Комуналните претпријатија во полошко немоќни да се справат со двојно повеќе смет фрлен од граѓаните летово

14.08.2018 - Отоврена прва фитнес зона во Гостивар

14.08.2018 - Шест месеци откако е на слобода, тетовецот Славчо Блажевски кој по 24 години беше пуштен од затвор, бара работа

14.08.2018 - Фудбалерите на Љуботен од вчера официјално започнаа со тренинзи на стариот стадион во Тетово

14.08.2018 - Непознато лице си купувало онлајн со пари на 40 годишна тетовка

13.08.2018 - Полицијата откри 32 годишен жител од Тетово како се забавува со огнено оружје.

13.08.2018 - 18 годишно момче од Скудриње се обидело да ја силува својата поранешна девојка

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.