15.07.2018 - Родителите за да препознаат дали нивното дете конзумира дрога треба да знаат да ги "прочитаат" промените во однесувањето

Фактот дека се помасовно деца на се помала возраст експериментираат со наркотични средства не упатува на тоа дека родителите треба да посветат повеќе внимание на своите деца.

Брзо темпо на живот во кое по работното време родителите, но и децата поминуваат многу време на паметните телефони наместо да разговараат, резултура со сознанија дека контролата на родителите врз децата секоја година е се помала, вели психологот во Центарот за социјални работи во Тетово, Оливера Цветковска. Родителите за да препознаат дали нивното дете конзумира дрога треба да знаат да ги "прочитаат" промените во однесувањето.

Најважни според неа се пријателски разговор со своите деца, советување и покажување љубов.

Родителите заедно со децата кои конзумираат дрога треба да побараат помош во соодветните советувалиша во Центарот и да бидат упорни до целосното решавање на проблемот.

Според психологот Цветковска децата и во училиште важно е да се запознаат со негативните последици од употреба на дрога.

Инаку, според податоците од Центарот за социјални работи, во Тетово најмногу се конзумира марихуана и екстази, но секако има и зависници од хероин, кои најчесто помош бараат во невладиниот сектор.

Данијела Билбилоска 
     


 
 
15.08.2018 - Ќе никне ли годинава импровизиран сточен пазар во Тетово?

15.08.2018 - Во сообраќајна незгода повреден 9-годишник од село Ларце

15.08.2018 - Православните верници вчера го чествуваа празникот посветен на Светите седум маченици Макавеи

15.08.2018 - Комуналните претпријатија во полошко немоќни да се справат со двојно повеќе смет фрлен од граѓаните летово

14.08.2018 - Отоврена прва фитнес зона во Гостивар

14.08.2018 - Шест месеци откако е на слобода, тетовецот Славчо Блажевски кој по 24 години беше пуштен од затвор, бара работа

14.08.2018 - Фудбалерите на Љуботен од вчера официјално започнаа со тренинзи на стариот стадион во Тетово

14.08.2018 - Непознато лице си купувало онлајн со пари на 40 годишна тетовка

13.08.2018 - Полицијата откри 32 годишен жител од Тетово како се забавува со огнено оружје.

13.08.2018 - 18 годишно момче од Скудриње се обидело да ја силува својата поранешна девојка

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.