11.07.2018 - Доколку Советот на општина Гостивар до крајот на месецов не го усвои локалниот скциски план за Ромите, ќе пропаднат три милиони денари наменети инвестиции во ромските населби во Гостивар

Грант од три милиони денари, наменет за инвестиции во ромски наслеби во Гостивар ќе пропадне, доколку до крајот на месецов не се усвои Локалниот Акциски план за Ромите, алармираат граѓани и невладиниот сектор.

На последната седница на Советот на општина Гостивар, Акцискиот план беше повлечен од дневен ред од страна на советникот Кашмир Салиу, со образложение дека истиот треба да се дополни.

Од хуманитарното здружение „Месечина“ реагираат дека тоа бил нелогичен чекор и дека самиот советник што предложил повлекување, учествувал во креирањето на акциониот план. Направена е огромна штета врз ромската популација, потенцираат тие и го повикаа Советот да ја поправи грешката.

Мухамед Точи, претседател на „Месечина“нагласи дека усвојувањето и самото спроведување на Локалниот Акционен план е обврска на општината, а невладиниот сектор има улога да помага и придонесува во неговото остварување.
 
     


 
 
16.07.2018 - Игоре куќа во село Туденце

16.07.2018 - Дваесет и седумгодишник од село Требош бил нападнат од жител на истото село.

16.07.2018 - Потребен е Локален акциски план за сите приоритетни области од Стратегијата за Роми во општина Теарце

15.07.2018 - Кражба во црквата во Луковица

15.07.2018 - Родителите за да препознаат дали нивното дете конзумира дрога треба да знаат да ги "прочитаат" промените во однесувањето

15.07.2018 - Прослава во Тетово

15.07.2018 - На албански државјанин му се губи трагата веќе три недели

14.07.2018 - Тетовската полиција денес инфомираше за повредени лица кои паднале во бездна во Галичник

13.07.2018 - Група од десеттина лица со безбол палки нападнале двајца тетовци вчера на улица во Тетово

13.07.2018 - Инфосесија на програмата на Европската унија "Креативна Европа" во Тетово

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.