10.07.2018 - Министерот за култура изврши увид во работите на објектот на новиот театар во Тетово

Објектот на новиот театар и библиотека во Тетово траба да биде изграден до крајот на оваа година, додека внатрешноста ќе се уредува идната година. Ова го најави министерот за култура Асаф Адеми, при неговата посета на објектот во градба за да увиди за текот на активностите на терен.

Следната година, ако работите течат според предвиденото, Тетово ќе добие нови простории за театар, простор за библиотечен фонд, кино сала, амфитетар и паркинг.

За изградбата на објектот предвидени се 13,5 милиони евра, а дополнително ќе има потреба од нови средства за уредувањето на внатрешноста.

Додека се гради новиот објект, за постојниот Центар за култура Иљо Антески Смок, министерот Адеми истакна дека не се предвидени средства за инвестирање во обнова, но дека врз основа на евентуално доставено барање од страна на управата на Центарот тоа ќе биде направено идната година.

Данијела Билбилоска


 
     


 
 
25.09.2018 - Чист Хероин, збирката раскази на гостиварецот Дејан Крстески беше промовирана пред домашната публика

25.09.2018 - Реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје утревечер ќе одржи концерт во Духовно-културниот концерт Кирил Пејчиновиќ во Лешок

25.09.2018 - Група млади гостиварци учат за мултукултурата и развиваат креативни идеи преку уметноста

25.09.2018 - Преку засилени контролни активности на СВР Тетово се контролира техничката исправност на возилата

25.09.2018 - Од вербална расправија до тепачка со мотика и кршење на излог на трговски објект во Гостивар

25.09.2018 - Ќе се ослободат ли тетовските тротоари од паркирани возила?

24.09.2018 - Во мавровското село Беличица, викендов беа одбележани 74 години од злосторот во кој настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред

24.09.2018 - Тетово затрупан со смет

24.09.2018 - Кривични пријави за кражби поднел СВР Тетово против три државјанки на Бугарија кои краделе низ бутици

24.09.2018 - Контролни активности на СВР Тетово.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.