19.06.2018 - Приведен дваесет и тригодишник од Порој, кој претходно бил баран со потерница

Вчера во 21часот и 40 минути на улица ,,Љуботенска,, во близина на сточен пазар во Тетово, при извршена контрола на патничко моторно возило Ауди А6 со тетовски регистарски таблици, било легитимитано лицето Б.А. (23), од село Порој тетовско, при што по извршената проверка е констатирано дека истиот се бара по потерница, при што истиот е приведен без проблеми во Полициска станица во Тетово. На 19.06.2018 год во 00 часот и 20 минути истиот е спроведен во КПУ затвор Тетово.

Полицискиот билтен информира и за пријавен физички напад. Имено, вчера 11.50 часот на булевар ,,Благоја Тоска,, во близина на кружен тек со булевар ,,Маршал Тито,, лицето И.Р. (32) од село Камењане, пријавило физички напад извршен врз него од страна на лицето Х.Ќ. (62) од Тетово, на начин што истиот ден поради недоразбирање во врска со првенсво на минување, физички бил нападнат, со боксови по главата и лицето бил неколку пати удрен, при што истиот му возвратил во обид на самоодбрана. При тоа со бокс, му бил скршен и ветробранско стакло на возилото, веднаш потоа биле разделени од страна на случајни минувачи, каде што еден од нив, и го пренесел нападнатиот во Клиничка болница Тетово, за укажување на лекарска помош. Се работи на целосно расчистување на случајот при што према напаѓачот ќе бидат поднесени соодветни поднесоци, информира СВР Тетово.

Од таму информација и за сообраќајна незгода во која повредено е единаесетгодишно момче од Тетово. Истата се случила вчера во 19.00 часот на улица ,,Благоја Тоска,, во близина на стадионот, помеѓу: патничко моторно возило ,,Фиат пунто,, со тетовски регистерски ознаки управувано од 65 годишниот Л.З. од Тетово и велосипед марка Лиал управувано од 11 годишно дете од Тетово. Со телесни повреди се здобил велосипедистот, кој со друго возило бил префрлен во Клиничката болница Тетово, и по укажаната лекарска помош, бил пуштен на домашно лекување. По извршениот увид, се работи целосно расчистување, документирање како и констатирање на причината поради која е дојдена до сообраќајната незгода.

Соња Стрезовски


 
     


 
 
25.09.2018 - Чист Хероин, збирката раскази на гостиварецот Дејан Крстески беше промовирана пред домашната публика

25.09.2018 - Реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје утревечер ќе одржи концерт во Духовно-културниот концерт Кирил Пејчиновиќ во Лешок

25.09.2018 - Група млади гостиварци учат за мултукултурата и развиваат креативни идеи преку уметноста

25.09.2018 - Преку засилени контролни активности на СВР Тетово се контролира техничката исправност на возилата

25.09.2018 - Од вербална расправија до тепачка со мотика и кршење на излог на трговски објект во Гостивар

25.09.2018 - Ќе се ослободат ли тетовските тротоари од паркирани возила?

24.09.2018 - Во мавровското село Беличица, викендов беа одбележани 74 години од злосторот во кој настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред

24.09.2018 - Тетово затрупан со смет

24.09.2018 - Кривични пријави за кражби поднел СВР Тетово против три државјанки на Бугарија кои краделе низ бутици

24.09.2018 - Контролни активности на СВР Тетово.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.