22.05.2018 - 24 -годишник од Република Албанија заработи кривична пријава поради постоење основи за сторени кражби во џамија

Откриено едно лице кое е осомничено дека сторил две кражби во џамија. СВР Тетово поднесе кривична пријава против 24-годишник од Република Албанија поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „тешка кражба” и ,,кражба”.

Според информациите на Министерството за внатрешни работи во текот на 2016 година во џамијата „Табана” на ул. „,Мирче Ацев” во Тетово пријавениот, заедно со уште едно непознато лице, со употреба на физичка сила го отвориле сандачето за донирање на парични срества на верниците и одзеле околу 8.000 денари.

На 16.05.2018 година во истата џамија, пријавениот заедно со уште едно непознато лице, од метален сеф кој бил отворен одзеле од 3.000 до 8.000 денари.

Верските објекти се честа мета на кратците. Во текот на овој месец беа извршени и 6 тешки кражби во православни цркви во Тетово, Копанце, Радиовце и Подбреѓе, за кои сторители биле две лица кои во разговор во полициска станица ги признале делата.

Карактеристика на кражбите во црвките и џамиите е тоа што најчесто повеќе прават материјална штета, отколку што наоѓаат банкноти.


 
     


 
 
22.06.2018 - За викендов е закажан меморијалниот марш Марко Илиевски во организација на планинарскиот клуб Тетекс од Тетово

21.06.2018 - Здружението Институт за развој на заедницата заедно со своите партнери развија методологија за дистрибуција на средства од буџетот на општината

21.06.2018 - 52-годишен жител на Јажинце вчеравечер во полиција пријавил физички напад

21.06.2018 - Јетон Беќири е новиот тренер на фудбалскиот клуб Ренова

20.06.2018 - Тетовската полиција затекнала две лица кои се приведени поради сомневање за нелегална сеча на дрва

20.06.2018 - Тетовските пожарникари подготвени да се справат со предизвиците кои ги наметнува летниот период

19.06.2018 - Приведен дваесет и тригодишник од Порој, кој претходно бил баран со потерница

19.06.2018 - Од денес во Тетово се одржува седмото издание на филмскиот фестивал "Вач аут"

18.06.2018 - In memoriam Почина проф. д-р Вулнет Палоши

18.06.2018 - Денес е првиот ден од првиот уписен рок во средните училишта

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.