21.05.2018 - Во сообраќајни контроли евидентирани 29 алкохолизирани возачи


СВР Тетово изминатиот викенд спроведе сообраќајни контроли, во кои евидентира 29 возачи кои возеле под дејство на алкохол.

---------------------------------------------

Изминатите два дена од викендот, на поширокото тетовско подрачје спроведена е сообраќајна акциска контрола за алкохол, со која вкупно биле опфатени 348 возачи, а од кои 214 се алкотестирани.

Од алкотестираните, кај 29 откриено е присуство на алкохол, односно тие ги управувале возилата во алкохолизирана состојба, поради што сите се исклучени од сообраќај, додека на 27 времено им се одземени и возачките дозволи.

Покрај тоа, на „алкохолизираните“ изготвени им се и соодветни поднесоци и ќе се соочат со законски предвидените глоби, кои за овој вид прекршок се движат од 250 до 500 евра во денарска противвредност.

Во овие активности, исто така, биле констатирани и шеесетина други прекршоци, кои адекватно се заокружени со поднесоци.


 
     


 
 
22.06.2018 - За викендов е закажан меморијалниот марш Марко Илиевски во организација на планинарскиот клуб Тетекс од Тетово

21.06.2018 - Здружението Институт за развој на заедницата заедно со своите партнери развија методологија за дистрибуција на средства од буџетот на општината

21.06.2018 - 52-годишен жител на Јажинце вчеравечер во полиција пријавил физички напад

21.06.2018 - Јетон Беќири е новиот тренер на фудбалскиот клуб Ренова

20.06.2018 - Тетовската полиција затекнала две лица кои се приведени поради сомневање за нелегална сеча на дрва

20.06.2018 - Тетовските пожарникари подготвени да се справат со предизвиците кои ги наметнува летниот период

19.06.2018 - Приведен дваесет и тригодишник од Порој, кој претходно бил баран со потерница

19.06.2018 - Од денес во Тетово се одржува седмото издание на филмскиот фестивал "Вач аут"

18.06.2018 - In memoriam Почина проф. д-р Вулнет Палоши

18.06.2018 - Денес е првиот ден од првиот уписен рок во средните училишта

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.