14.05.2018 - Економско зајакнување на жените во полошкиот регион преку застапување и промовирање на имотните права


Голем дел од жените во Тетово и тетовско по стапувањето во брак немаат пристап до сопственост или пристап до друго материјално добро Само 13 отсто од испитаните триста жени во Тетово имаат наследено имот, останатите се откажале поради традицијата.

Резултатите од истражувањето денес беа презентирани пред присутните на јавната дебата организирана од Здружението Женски форум од Тетово на Универзитетот на Југоисточна Европа.


Денешната јавна дебата беше во рамки на проектот "Економско зајакнување на жените во полошкиот регион преку застапување и промовирање на омотните права".Наташа Петровска

 
     


 
 
15.08.2018 - Ќе никне ли годинава импровизиран сточен пазар во Тетово?

15.08.2018 - Во сообраќајна незгода повреден 9-годишник од село Ларце

15.08.2018 - Православните верници вчера го чествуваа празникот посветен на Светите седум маченици Макавеи

15.08.2018 - Комуналните претпријатија во полошко немоќни да се справат со двојно повеќе смет фрлен од граѓаните летово

14.08.2018 - Отоврена прва фитнес зона во Гостивар

14.08.2018 - Шест месеци откако е на слобода, тетовецот Славчо Блажевски кој по 24 години беше пуштен од затвор, бара работа

14.08.2018 - Фудбалерите на Љуботен од вчера официјално започнаа со тренинзи на стариот стадион во Тетово

14.08.2018 - Непознато лице си купувало онлајн со пари на 40 годишна тетовка

13.08.2018 - Полицијата откри 32 годишен жител од Тетово како се забавува со огнено оружје.

13.08.2018 - 18 годишно момче од Скудриње се обидело да ја силува својата поранешна девојка

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.