25.04.2018 - Во плафон пукал пијан жител на Брвеница

Пијан седумдесет и едногодишен жител на Брвеница вчеравечер околу 20 часот и 40 минути со ловечка пушка “ИЖ-58 “ калибар 16 милиметри, испукал два куршуми во плафонот од дневната соба, во која седел заедно со неговиот 53-годишен син М.Г. и конзумирале пијалоци. Двајцата брвеничани, кои живееле сами во куќата, најпрво меѓусебно се расправале и навредувале, по што С.Г. посегнал по пушката, што ја поседувал со дозвола, а потоа го пријавил случајот во Полициската станица Тетово. Извршен е увид, пронајдена и одземена е пушката и колан со 18 куршуми, додека С.Г. и М.Г. лишени се од слобода и задржани за целосно расчистување на случајот.

Полицискиот билтен на СВР Тетово бележи и сообраќајна незгода случена на магистралниот пат Кичево-Гостивар, на семафорите во близина на Церовскиот мост. Истата ја предизвикал моторцикл „Сузуки“ без регистерски таблици, кој без возачка дозвола го управувал 21-годишниот гостиварец Е.О, удрил во запрено товарно возило „Фолсфаген крафтер“, управувано од 51-годишниот скопјанец С.П. и задобил тешки телесни повреди ( фрактура на десен скочен зглоб).Повредениот моторциклист со медицинско возило пренесен е во гостиварската Општа болница „Ферид Мурат“ за укажување лекарска помош, информира СВР Тетово.Според првичните сознанија од извршениот увид, причина за несреќата е неприлагодена брзина, додека вкупната материјална штета се проценува на 60 илјади денари.

Соња Стрезовски

 
     


 
 
15.08.2018 - Ќе никне ли годинава импровизиран сточен пазар во Тетово?

15.08.2018 - Во сообраќајна незгода повреден 9-годишник од село Ларце

15.08.2018 - Православните верници вчера го чествуваа празникот посветен на Светите седум маченици Макавеи

15.08.2018 - Комуналните претпријатија во полошко немоќни да се справат со двојно повеќе смет фрлен од граѓаните летово

14.08.2018 - Отоврена прва фитнес зона во Гостивар

14.08.2018 - Шест месеци откако е на слобода, тетовецот Славчо Блажевски кој по 24 години беше пуштен од затвор, бара работа

14.08.2018 - Фудбалерите на Љуботен од вчера официјално започнаа со тренинзи на стариот стадион во Тетово

14.08.2018 - Непознато лице си купувало онлајн со пари на 40 годишна тетовка

13.08.2018 - Полицијата откри 32 годишен жител од Тетово како се забавува со огнено оружје.

13.08.2018 - 18 годишно момче од Скудриње се обидело да ја силува својата поранешна девојка

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.