16.04.2018 - Пешаците и понатаму страдаат на улиците од пребрзото возење

Два нови случаи на повредени пешаци бележи СВР Тетово, случени минатото деноноќие. Во првиот повреден е 31 годишен пешак во кој возач удрил па побегнал, а во втората, со седумгодишно дете удрел малолетен мотоциклист. Причината и за двете сообраќајни незгоди е неприлагодена брзина, односно пребрзото возење.

И статистиката на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот, како и СВР Тетово, со фрапантни бројки,кои говорат дека 25 проценти од вкупниот број загинати и повредени лица во сообраќајните незгоди во Македонија се пешаци. Според РСБСП, изразено во апсолутни бројки, во нашава земја, во просек годишно од 30 до 35 лица пешаци го губат животот во сообраќајни незгоди.

А во улога на возачи, граѓаните сообраќајната култура на пешаците ја оценуваат како многу ниска.
Анкета како возачи

Инаку, жителите на скопската населба Ѓорче Петров, за денес најавија нови протести поради вчерашниот инцидент, во кој автомобил удри во 10 годишно дете кое како што објавија некои медиуми, имало внатрешно крвавење, напукнат череп и исчашување на едното рамо. На неколку делници во оваа населба често има сообраќајки поради пребрзото возење.

Соња Стрезовски

 
     


 
 
26.04.2018 - Иднината на македонските земјоделци и сточари е прозиводство на органска храна

26.04.2018 - Во две одделни сообраќајки повредени тројца малолетници

26.04.2018 - Екипата на Секторот за внатрешни работи Тетово е првак во Институционална футсал лига

26.04.2018 - Семејна драма во Теново, сопругот ја тепал сопругата и ќерката

26.04.2018 - Советот на Општина Тетово ја одржа петтата седница

26.04.2018 - Младите гостиварски каратисти беа дел од Македонската репрезентација на Светското првенство во Истанбул,Турција

26.04.2018 - Почнувајќи од денес, утре и задутре, тетовските занаетчии имаат можност да го посетат саемот на најпознатите производители на рачни и електрични алати

25.04.2018 - Во плафон пукал пијан жител на Брвеница

25.04.2018 - Над шеесетина најразлични видови прекршоци на тетовското подрачје бележи СВР Тетово евидентирани само во текот на вчерашниот ден

25.04.2018 - За две години тројца тетовци оболеле од маларија, еден починал

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.