16.04.2018 - Пешаците и понатаму страдаат на улиците од пребрзото возење

Два нови случаи на повредени пешаци бележи СВР Тетово, случени минатото деноноќие. Во првиот повреден е 31 годишен пешак во кој возач удрил па побегнал, а во втората, со седумгодишно дете удрел малолетен мотоциклист. Причината и за двете сообраќајни незгоди е неприлагодена брзина, односно пребрзото возење.

И статистиката на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот, како и СВР Тетово, со фрапантни бројки,кои говорат дека 25 проценти од вкупниот број загинати и повредени лица во сообраќајните незгоди во Македонија се пешаци. Според РСБСП, изразено во апсолутни бројки, во нашава земја, во просек годишно од 30 до 35 лица пешаци го губат животот во сообраќајни незгоди.

А во улога на возачи, граѓаните сообраќајната култура на пешаците ја оценуваат како многу ниска.
Анкета како возачи

Инаку, жителите на скопската населба Ѓорче Петров, за денес најавија нови протести поради вчерашниот инцидент, во кој автомобил удри во 10 годишно дете кое како што објавија некои медиуми, имало внатрешно крвавење, напукнат череп и исчашување на едното рамо. На неколку делници во оваа населба често има сообраќајки поради пребрзото возење.

Соња Стрезовски

 
     


 
 
25.09.2018 - Чист Хероин, збирката раскази на гостиварецот Дејан Крстески беше промовирана пред домашната публика

25.09.2018 - Реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје утревечер ќе одржи концерт во Духовно-културниот концерт Кирил Пејчиновиќ во Лешок

25.09.2018 - Група млади гостиварци учат за мултукултурата и развиваат креативни идеи преку уметноста

25.09.2018 - Преку засилени контролни активности на СВР Тетово се контролира техничката исправност на возилата

25.09.2018 - Од вербална расправија до тепачка со мотика и кршење на излог на трговски објект во Гостивар

25.09.2018 - Ќе се ослободат ли тетовските тротоари од паркирани возила?

24.09.2018 - Во мавровското село Беличица, викендов беа одбележани 74 години од злосторот во кој настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред

24.09.2018 - Тетово затрупан со смет

24.09.2018 - Кривични пријави за кражби поднел СВР Тетово против три државјанки на Бугарија кои краделе низ бутици

24.09.2018 - Контролни активности на СВР Тетово.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.