16.04.2018 - Фудбалскиот клуб Тетекс со победа над екипата на Гостивар сериозно чекори кон средината на тебалат


Фудбалскиот клуб Тетекс со победа над екипата на Гостивар сериозно чекори кон средината на тебалата И избегнуавње на опасниот дел на табелата за испаѓање од Втората лига.По поразот на гостиварци Македонија Ѓорче Петров е прва на табелата со освоени 38 бодови.Фудбалскиот клуб Тетекс на домашен терен ја совлада екипата на Гостивар со 2-0 во рамки на 20-тото коло од Втората лига запад. Головите ги постигнаа Менитор Салији во 39-та и Филип Јовановски во 84 минута.

Со победата над фаворизираните гостиварци, Македонија Ѓорче Петров се искачи на врвот на табелата со освоени 38 поени, еден поен предност пред екипата на Гостивар. Екипата на Тетекс со победата над Гостивар сега е на седмо место од табелата со освоени 26 бодови и сериозно чекори кон средината на табелата со цел да ги избегне последните неколку места кои значат испаѓање од Втората лига. Во наредното 21 коло Тетекс гостува на Еуромилк.


И тетовскиот фудбалски клуб Шкендија сигурно чекори кон освојуавње на шампинотот во првата Македонска фудбалска лига. Викендов на гостински терен во Битола ја совладата екипата на Пелистер со убедливи 6-0. Стрелци беа Бојку во 29 та минута, Фазлагиќ зголеми на 0-2, додека конечните 0-3 на полувреме ги постави Бејтулаи.

Шкендија по само десет минути игра во второто полувреме преку Стенио Жуниор зголеми на 0-4. Капитенот Алими во 62. минута го постигна можеби голот на колото, откако од 30 метри го матира битолски голман. Конечните 0-6 ги постави Радевски во 63. минута.

Со победата над Пелистер, Шкендија ја зацврсти лидерската позиција во правата Македонска фудбалска лига со освоени 69 бодови пред екипатата на Вардар со 49 бода. Во следното 28 коло е дербит Вардар-Шкендија што се игра на 18 април во Скопје.


 
     


 
 
25.09.2018 - Чист Хероин, збирката раскази на гостиварецот Дејан Крстески беше промовирана пред домашната публика

25.09.2018 - Реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје утревечер ќе одржи концерт во Духовно-културниот концерт Кирил Пејчиновиќ во Лешок

25.09.2018 - Група млади гостиварци учат за мултукултурата и развиваат креативни идеи преку уметноста

25.09.2018 - Преку засилени контролни активности на СВР Тетово се контролира техничката исправност на возилата

25.09.2018 - Од вербална расправија до тепачка со мотика и кршење на излог на трговски објект во Гостивар

25.09.2018 - Ќе се ослободат ли тетовските тротоари од паркирани возила?

24.09.2018 - Во мавровското село Беличица, викендов беа одбележани 74 години од злосторот во кој настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред

24.09.2018 - Тетово затрупан со смет

24.09.2018 - Кривични пријави за кражби поднел СВР Тетово против три државјанки на Бугарија кои краделе низ бутици

24.09.2018 - Контролни активности на СВР Тетово.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.