16.04.2018 - Фудбалскиот клуб Тетекс со победа над екипата на Гостивар сериозно чекори кон средината на тебалат

Фудбалскиот клуб Тетекс со победа над екипата на Гостивар сериозно чекори кон средината на тебалата И избегнуавње на опасниот дел на табелата за испаѓање од Втората лига.По поразот на гостиварци Македонија Ѓорче Петров е прва на табелата со освоени 38 бодови.

Фудбалскиот клуб Тетекс на домашен терен ја совлада екипата на Гостивар со 2-0 во рамки на 20-тото коло од Втората лига запад. Головите ги постигнаа Менитор Салији во 39-та и Филип Јовановски во 84 минута.

Со победата над фаворизираните гостиварци, Македонија Ѓорче Петров се искачи на врвот на табелата со освоени 38 поени, еден поен предност пред екипата на Гостивар. Екипата на Тетекс со победата над Гостивар сега е на седмо место од табелата со освоени 26 бодови и сериозно чекори кон средината на табелата со цел да ги избегне последните неколку места кои значат испаѓање од Втората лига. Во наредното 21 коло Тетекс гостува на Еуромилк.

И тетовскиот фудбалски клуб Шкендија сигурно чекори кон освојуавње на шампинотот во првата Македонска фудбалска лига. Викендов на гостински терен во Битола ја совладата екипата на Пелистер со убедливи 6-0. Стрелци беа Бојку во 29 та минута, Фазлагиќ зголеми на 0-2, додека конечните 0-3 на полувреме ги постави Бејтулаи.

Шкендија по само десет минути игра во второто полувреме преку Стенио Жуниор зголеми на 0-4. Капитенот Алими во 62. минута го постигна можеби голот на колото, откако од 30 метри го матира битолски голман. Конечните 0-6 ги постави Радевски во 63. минута.

Со победата над Пелистер, Шкендија ја зацврсти лидерската позиција во правата Македонска фудбалска лига со освоени 69 бодови пред екипатата на Вардар со 49 бода. Во следното 28 коло е дербит Вардар-Шкендија што се игра на 18 април во Скопје.

16.07.2018 - Игоре куќа во село Туденце

16.07.2018 - Дваесет и седумгодишник од село Требош бил нападнат од жител на истото село.

16.07.2018 - Потребен е Локален акциски план за сите приоритетни области од Стратегијата за Роми во општина Теарце

15.07.2018 - Кражба во црквата во Луковица

15.07.2018 - Родителите за да препознаат дали нивното дете конзумира дрога треба да знаат да ги "прочитаат" промените во однесувањето

15.07.2018 - Прослава во Тетово

15.07.2018 - На албански државјанин му се губи трагата веќе три недели

14.07.2018 - Тетовската полиција денес инфомираше за повредени лица кои паднале во бездна во Галичник

13.07.2018 - Група од десеттина лица со безбол палки нападнале двајца тетовци вчера на улица во Тетово

13.07.2018 - Инфосесија на програмата на Европската унија "Креативна Европа" во Тетово