15.04.2018 - Полициски билтенСВР Тетово поднесе кривична пријава против 33 годишен од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „одземање на моторно возило“. Во периодот од ноември 2017 година до јануари 2018 година пријавениот одзел едно моторно возило „Мерцедес“ и три возила „БМВ“. Како што соопшти МВР, тој користел прилика и ги одземал возилата кога сопствениците ги паркирале и ги оставале незаклучени со клучевите на брава. На тој начин пријавениот предизвикал материјална штета од околу 1.786.400 денари.

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против 32 годишна жена од Белград, Република Србија поради постоење основи на сомнение за сторени три кривични дела „кражба“. Како што соопшти МВР, на 09 овој месес во 14.00 часот во Гостивар, во куќата на 30 годишна гостиварка каде пријавената била на гости,одзела златен накит. Настанот бил пријавен, а златото биле пронајдено , а српската државјанка. била лишена од слобода. Исто така, на 04.12.2017 година, додека пријавената била на гости кај гостиварката одзела златен накит, кој потоа го продала во продавница за откуп на злато во Белград. Во ноември 2017 година во Ново Село, гостиварско, во куќата 55 годишна жителка, додека пријавената била на гости, во згодна прилика одзела златен накит и го продала во продавница за откуп на злато во Белград. Со извршените кражби пријавената предизвикала вкупна материјална штета од 570.000 денари.

Наташа Петровска

 
     


 
 
25.09.2018 - Чист Хероин, збирката раскази на гостиварецот Дејан Крстески беше промовирана пред домашната публика

25.09.2018 - Реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје утревечер ќе одржи концерт во Духовно-културниот концерт Кирил Пејчиновиќ во Лешок

25.09.2018 - Група млади гостиварци учат за мултукултурата и развиваат креативни идеи преку уметноста

25.09.2018 - Преку засилени контролни активности на СВР Тетово се контролира техничката исправност на возилата

25.09.2018 - Од вербална расправија до тепачка со мотика и кршење на излог на трговски објект во Гостивар

25.09.2018 - Ќе се ослободат ли тетовските тротоари од паркирани возила?

24.09.2018 - Во мавровското село Беличица, викендов беа одбележани 74 години од злосторот во кој настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред

24.09.2018 - Тетово затрупан со смет

24.09.2018 - Кривични пријави за кражби поднел СВР Тетово против три државјанки на Бугарија кои краделе низ бутици

24.09.2018 - Контролни активности на СВР Тетово.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.