15.04.2018 - Привршува изградбата на параклис во дворот на црквата Света БогородицаОд првична идеја за помошен објект за палење на свеќи во црквата "Света Богородица" во Тетово до иградба на параклис. Црковниот одбор по добиените препораки од ликовни експерти дека горењето на свеќите во внатрешноста на црквата не е добро за фреските, минатата година решава да започне со градење на помошен објект. Со благослов на Неговото високопреосвешетенство митрополитот тетовско гостиварски Г. Јосиф објектот прераснува во параклис, кој најверојатно за еден месец ќе биде и осветен.


Параклисот освен како место за палење на свеќи од трсна на верниците од практични причини во иднина ќе се користи и за богослужби.


За време на велигденските празници поради големиот број верници кои се собират во овој божји храм параклисот беше ставен за привремена употреба, а до неговото осветување свеќи повторно ќе се палат внатре во црквата "Света Богородица".

Параклисот во дворот на црквата "Света Богородица" во Тетово е граден со помош на донации од хумани граѓани. Со оглед на висината на инвестицијата, потребни се уште парични средства или било каква помош која верниците можат да ја дадат за да се заврши изградбата на овој објект.


Наташа Петровска


 
     


 
 
25.09.2018 - Чист Хероин, збирката раскази на гостиварецот Дејан Крстески беше промовирана пред домашната публика

25.09.2018 - Реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје утревечер ќе одржи концерт во Духовно-културниот концерт Кирил Пејчиновиќ во Лешок

25.09.2018 - Група млади гостиварци учат за мултукултурата и развиваат креативни идеи преку уметноста

25.09.2018 - Преку засилени контролни активности на СВР Тетово се контролира техничката исправност на возилата

25.09.2018 - Од вербална расправија до тепачка со мотика и кршење на излог на трговски објект во Гостивар

25.09.2018 - Ќе се ослободат ли тетовските тротоари од паркирани возила?

24.09.2018 - Во мавровското село Беличица, викендов беа одбележани 74 години од злосторот во кој настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред

24.09.2018 - Тетово затрупан со смет

24.09.2018 - Кривични пријави за кражби поднел СВР Тетово против три државјанки на Бугарија кои краделе низ бутици

24.09.2018 - Контролни активности на СВР Тетово.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.