15.04.2018 - Зачести семејното насилство во полошко


Сопруг ја истепал својата сопруга и ја избркал од дома, маж и нанел тешки телесни повреди на својата невенчена сопруга.


Ваквите наслови во полициските извештаи се се почести .Семејното насилство во полошко зема се поголем замав.


Од СВР Тетово, велат дека за првото тромесечие од годинава регитрирани се 17 кривични дела семејно насилство, а поднесено има и 60 поплаки за овој вид насилство.


Бројката е уште поголема соопштуваат од полицијата, ако се земе предвид фактот дека поради страв, насилниците не секогаш се пријавуваат поради извршените дела, а сопругите ги повлекуваат тужбите, најчесто поради финансиска зависнот од нивниот брачен партнер.


Од невладината Женски форум, велат дека во Македонија постои добра законска регулатива за заштита на жртвите на семејното насилство, но законите не се спроведува во праска, поради немање на услови за згрижување на жртвите, но и човечки капацитет во институциите кои би работеле со нив.


Затоа жртвите или не ги пријавуваат случаите, или пак се откажуваа од нив, поради страв дека нема да бидат заштитени докрај .


99 % од жртвите на семејното насилство во полошко се жени, кои се најчесто без работа и со ниски примања, односно економски зависни од своиуте сопрузи.

Се регистираат случаи на физичко, психичко и економско семејно насилство. Како резултат на овој вид насилство, лани во Гостивар почина една жена по здобиените повреди од својот сопруг.


 
     


 
 
25.09.2018 - Чист Хероин, збирката раскази на гостиварецот Дејан Крстески беше промовирана пред домашната публика

25.09.2018 - Реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје утревечер ќе одржи концерт во Духовно-културниот концерт Кирил Пејчиновиќ во Лешок

25.09.2018 - Група млади гостиварци учат за мултукултурата и развиваат креативни идеи преку уметноста

25.09.2018 - Преку засилени контролни активности на СВР Тетово се контролира техничката исправност на возилата

25.09.2018 - Од вербална расправија до тепачка со мотика и кршење на излог на трговски објект во Гостивар

25.09.2018 - Ќе се ослободат ли тетовските тротоари од паркирани возила?

24.09.2018 - Во мавровското село Беличица, викендов беа одбележани 74 години од злосторот во кој настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред

24.09.2018 - Тетово затрупан со смет

24.09.2018 - Кривични пријави за кражби поднел СВР Тетово против три државјанки на Бугарија кои краделе низ бутици

24.09.2018 - Контролни активности на СВР Тетово.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.