14.04.2018 - Вчера попладне во гимназијата во Гостивар регистриран е инцидент во кој биле повредени две лица

Инцидент кој се случил вчера попладне во гимназијата во Гостивар го потпали огнот на нетрпение меѓу гостиварските ограноци на Алијанса за Албанците и на ДУИ. МВР соопшти дека во дворот на гимназијата е регистриран случај на нарушување на јавниот ред и мир со тепачка во кој учествувале четири лица, двајца вработени во училиштето и две други лица. Имало и физички напад на кој му претходела вербална расправија, а кој завршил со две повредени лица.

Од Алијанса за Албанците обвинија дека во гимназијата биле нападнати двајца професори по инструкции на ДУИ и актуелниот директор на училиштето Џези Камбери и дека мотивите биле политички. „Ги повикуваме Заев, Спасовски и Дескоска да ги запрат бандитите на ДУИ во Гостивар, а надлежните институции да го санкционираат ваквото однесување“, изјавија од Алијансата.

Со своја реакција излегоа и од огранокот на ДУИ. Според нив, двајцата професори биле тие кои го нападнале директорот на гимназијата. „Го осудуваме ваквото однесување на двете лица кои се партиски активисти на Алијансата и ја повикуваме меѓународната заедница внимателно да ги следи бандитските активности на Таравари и неговите луѓе“, се вели во соопштението на ДУИ.

Од МВР информираа дека со овластување од јавен обвинител, бил извршен и се преземаат мерки и активности за расчистување на случајот.

Џези Камбери, кадар на ДУИ е еден од директорите кои беа вратени на раководните места во училиштата откако Министерството за образование му ги одзеде надлежностите на градоначалникот.


 
     


 
 
25.09.2018 - Чист Хероин, збирката раскази на гостиварецот Дејан Крстески беше промовирана пред домашната публика

25.09.2018 - Реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје утревечер ќе одржи концерт во Духовно-културниот концерт Кирил Пејчиновиќ во Лешок

25.09.2018 - Група млади гостиварци учат за мултукултурата и развиваат креативни идеи преку уметноста

25.09.2018 - Преку засилени контролни активности на СВР Тетово се контролира техничката исправност на возилата

25.09.2018 - Од вербална расправија до тепачка со мотика и кршење на излог на трговски објект во Гостивар

25.09.2018 - Ќе се ослободат ли тетовските тротоари од паркирани возила?

24.09.2018 - Во мавровското село Беличица, викендов беа одбележани 74 години од злосторот во кој настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред

24.09.2018 - Тетово затрупан со смет

24.09.2018 - Кривични пријави за кражби поднел СВР Тетово против три државјанки на Бугарија кои краделе низ бутици

24.09.2018 - Контролни активности на СВР Тетово.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.