13.04.2018 - На првиот петок кој доаѓа по Велигден, православните христијани го прославуваат празникот Балаклија, во чест на Пресвета Богородица

Православните верници денес го одбележуваат празникот посветен на Мајката божја и нејзините чуда, Источен Петок-Балаклија, кој секогаш се слави на првиот ден петок по празникот Велигден.

Во Гостивар централното празнување традиционално се случува во црквата Св.Петка, најстариот храм во градот. Со светата литургија утрово чиноначалствуваше митрополитот тетовско-гостиварски Г.Јосиф, во сослужение на свештеници од гостиварското архиерејско намесништво.

Црквата Св. Петка во Гостивар ја посетија голем број верници, кои се поклонија пред иконите и според обичаите оставаа велигденски јајца.

Источен Петок-Балаклија е празник со кој се оддава признание на Пресвета Богородица, поради тоа што непосредно по Велигден нема друг празник поврзан со нејзиното име.

Празникот освен во градската црква Св. Петка, православните христијани од гостиварско со голем црковно-народен собир го одебележуваат и во селото Долно Јеловце.


 
     


 
 
25.09.2018 - Чист Хероин, збирката раскази на гостиварецот Дејан Крстески беше промовирана пред домашната публика

25.09.2018 - Реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје утревечер ќе одржи концерт во Духовно-културниот концерт Кирил Пејчиновиќ во Лешок

25.09.2018 - Група млади гостиварци учат за мултукултурата и развиваат креативни идеи преку уметноста

25.09.2018 - Преку засилени контролни активности на СВР Тетово се контролира техничката исправност на возилата

25.09.2018 - Од вербална расправија до тепачка со мотика и кршење на излог на трговски објект во Гостивар

25.09.2018 - Ќе се ослободат ли тетовските тротоари од паркирани возила?

24.09.2018 - Во мавровското село Беличица, викендов беа одбележани 74 години од злосторот во кој настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред

24.09.2018 - Тетово затрупан со смет

24.09.2018 - Кривични пријави за кражби поднел СВР Тетово против три државјанки на Бугарија кои краделе низ бутици

24.09.2018 - Контролни активности на СВР Тетово.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.