21.03.2018 - На денот на екологијата во училиштата се држеше настава наместо работни акции


Годинава за прв пат изостанаа работните акции за чистење и уредување во училиштата кои традиционално се организираа по повод Денот на екологијата. Долги години наназад на првиот ден на пролетта во сите училишта учениците беа задоолжени да учествуваат во сеопфатно чистење на училниците и дворовите, а истовремено се засадуваа дрвја и се уредуваше зеленилото. Денес во сите тетовските училишта се држеше настава според редовниот распоред и според годишната програма на Министерството за образование.

Но, во некои училишта самоиницијативно сепак беа спроведени одредени еколошки активности со цел да се одбележи денот и да се потсетат децата на нивнатата обврска да ја чуваат околината чиста.

Денот на екологијата е врзан со денот на пролетта од причина што од денес почнува и официјалното будење на природата, а најверојатно со тоа треба да се разбуди и нашата свест за почиста и поздрава околина .
Но, иако очекувањата за првите пролетни денови се секогаш оптимистички во поглед на временските прилики, за жал метеоролозите прогнозираат снег и заладување.
Од утре нашето подрачје ќе биде под влијание на студена воздушна маса која ќе предзвика облачно и студено време со повремени врнежи од снег. Можна е изолирана појава на замзрнат дожд. Утре на повеќе места врнежите ќе бидат пообилни и ќе наврнат над 15 литри на метар квадратен. Како што најавуваат од УХМР, во поголем дел од земјава ќе се формира снежна покривка, а на планините значително ќе се зголеми. Во петок се уште ќе има повремени врнежи од дожд и снег, но кој крајот на денот ќе престануваат. В сабота ќе биде променливо облачно со провејување на слаб снег. Викендот во утринските часови на повеќе места температурите ќе бидат ниски и ќе се движат во интервал од -4 до 1 степен. Постепено затоплување ќе има од недела во текот на денот, кога ќе има локални врнежи претежно од дождНаташа Петровска


 
     


 
 
25.09.2018 - Чист Хероин, збирката раскази на гостиварецот Дејан Крстески беше промовирана пред домашната публика

25.09.2018 - Реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје утревечер ќе одржи концерт во Духовно-културниот концерт Кирил Пејчиновиќ во Лешок

25.09.2018 - Група млади гостиварци учат за мултукултурата и развиваат креативни идеи преку уметноста

25.09.2018 - Преку засилени контролни активности на СВР Тетово се контролира техничката исправност на возилата

25.09.2018 - Од вербална расправија до тепачка со мотика и кршење на излог на трговски објект во Гостивар

25.09.2018 - Ќе се ослободат ли тетовските тротоари од паркирани возила?

24.09.2018 - Во мавровското село Беличица, викендов беа одбележани 74 години од злосторот во кој настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред

24.09.2018 - Тетово затрупан со смет

24.09.2018 - Кривични пријави за кражби поднел СВР Тетово против три државјанки на Бугарија кои краделе низ бутици

24.09.2018 - Контролни активности на СВР Тетово.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.