20.03.2018 - Познати победниците на Државниот натпревар во франкофонска песна 2018

Француската Алијанса во Тетово ги објави резулатите од Државниот натпревар во франкофонска песна 2018, кој минатиот викенд се одржа во Тетово.

Во конкуренција од 74 ученика од основните и средните училишта од повеќе градови во земјава беа избрани неколкумина кои најдобро ги покажаа своите вокални и интерпреторски квалитети изведувајќи песни на француски јазик.
Првото место во категоријата основни училишта го освои Симеон Гошев од ОУ Димитар Миладинов од Скопје. Втора е Јована Здравевска, од ОУ Даме Груев од Битола, додека третото место го делат: Александра Трајчевска од ОУ Кире Гаврилоски Јане од Прилеп, Нарта Саити од ОУ Лирија од Тетово и Бора Селмани од истото училиште.

Во категоријата средни училишта најдобра беше Дајана Филипоска од Гимназијата Свети Кирил и Методиј од Неготино. Второто место го освои Уна Николоска од Гимназијата Раде Јовчесвски Корчагин од Скопје, додека третото место го делат: Емилија Данилоска од Средното економско училиште од Гостивар и Ана Велјаноска од Гимназијата Свети Кирил и Методиј од Неготино.

Првонаградените на ова натпреварување ќе ја претставуваат Македонија како гости на нивниот национален натпревар кој ќе се одржи на 25ти месецов во Ниш, Србија.

 
     


 
 
25.09.2018 - Чист Хероин, збирката раскази на гостиварецот Дејан Крстески беше промовирана пред домашната публика

25.09.2018 - Реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје утревечер ќе одржи концерт во Духовно-културниот концерт Кирил Пејчиновиќ во Лешок

25.09.2018 - Група млади гостиварци учат за мултукултурата и развиваат креативни идеи преку уметноста

25.09.2018 - Преку засилени контролни активности на СВР Тетово се контролира техничката исправност на возилата

25.09.2018 - Од вербална расправија до тепачка со мотика и кршење на излог на трговски објект во Гостивар

25.09.2018 - Ќе се ослободат ли тетовските тротоари од паркирани возила?

24.09.2018 - Во мавровското село Беличица, викендов беа одбележани 74 години од злосторот во кој настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред

24.09.2018 - Тетово затрупан со смет

24.09.2018 - Кривични пријави за кражби поднел СВР Тетово против три државјанки на Бугарија кои краделе низ бутици

24.09.2018 - Контролни активности на СВР Тетово.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.