13.03.2018 - "Моето паметно училиште" во Земјоделското училиште

Пет дена Средното земјоделско училиште Моша Пијаде од Тетово ќе биде домаќин на проектот Моето паметно училиште, пречекувајќи ученици и професори од четири земји.

Активностите започнаа вчера кога всушност учесниците беа запознаени со деталите на проектот и притоа беа формирани тимови кои заеднички ќе изработуваат дигитални содржини за одредени предмети. Утре ќе го посетат Универзитетот на Југоисточна Европа каде ќе ја презентираат својата земја преку користење на онлајн алатка.

Активностите продолжуваат во четврток со посета на Охрид, за гостите да се запознаат со нашата култура и убавините на земјава, додека во петок е завршната активност на доделување сертификати и награди.

Гостите задоволни од соработката со Земјоделското училиште и задоволни од престојот во нашата земја.

Проектот Моето паметно училиште е дел од Еразмус плус програмата, поддржан од Националната агенција за европски образовни програми и мобилност.

Данијела Билбилоска


 
     


 
 
25.09.2018 - Чист Хероин, збирката раскази на гостиварецот Дејан Крстески беше промовирана пред домашната публика

25.09.2018 - Реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје утревечер ќе одржи концерт во Духовно-културниот концерт Кирил Пејчиновиќ во Лешок

25.09.2018 - Група млади гостиварци учат за мултукултурата и развиваат креативни идеи преку уметноста

25.09.2018 - Преку засилени контролни активности на СВР Тетово се контролира техничката исправност на возилата

25.09.2018 - Од вербална расправија до тепачка со мотика и кршење на излог на трговски објект во Гостивар

25.09.2018 - Ќе се ослободат ли тетовските тротоари од паркирани возила?

24.09.2018 - Во мавровското село Беличица, викендов беа одбележани 74 години од злосторот во кој настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред

24.09.2018 - Тетово затрупан со смет

24.09.2018 - Кривични пријави за кражби поднел СВР Тетово против три државјанки на Бугарија кои краделе низ бутици

24.09.2018 - Контролни активности на СВР Тетово.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.