12.03.2018 - Почист воздух оваа зима во Тетово во споредба со минатата
Тетовци минатиот месец имале привилегија да дишат почист воздух од оној што со години го дишеа. Овој февруари измина со најмалку денови со загадување на воздухот во последниве 6 години. Како што објави Министерството за животна средина и просторно планирање на својата интернет страна во месецот што измина регистрирани се вкупно 19 дена кога концентрацијата на пием 10 честичките била над дозволената гранична вредност.

Од почетокот на годинава заклучно со месец февруари се регистрирани вкупно 46 дена со загаден воздух, што е за 5 дена помалку од истиот период лани и за 9 дена помалку во споредба со истиот период во 2016 година.

За среќа и месечниот просек на концентрацијата на пи ем 10 честичките е далеку понизок во споредба со концентрацијата во зимските месеци. Средната вредност од дневното присуство на канцерогените честички во воздухот вп Тетово во февруари била 63 микрограми на метар кубен, додека истиот месец лани била 91 микрограми на метар кубен воздух. Само во три дена имало концетрација за двојно повеќе од безбедната по здравје вредност, за ралика од февруари минатата година кога во 7 дена биле мерени средно дневни концентрации од двојно повеќе до за 6 пати повеќе.

Според податоците што ги објавува Министерството за животна средина и просторно планирање од година в година се бележи имале подобрување на квалитетот на воздухот што го дишат тетовци во зимските месеци. Ако во декември 2014 и 2015 година речиси сите денови од месеците декември и последователно јануари и февруари биле со аерозагадување, во декември 2016 година се регистрирани 26 дена, а во декември 2017 година 21 ден со аерозагадување.Наташа Петровска

 
     


 
 
25.09.2018 - Чист Хероин, збирката раскази на гостиварецот Дејан Крстески беше промовирана пред домашната публика

25.09.2018 - Реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје утревечер ќе одржи концерт во Духовно-културниот концерт Кирил Пејчиновиќ во Лешок

25.09.2018 - Група млади гостиварци учат за мултукултурата и развиваат креативни идеи преку уметноста

25.09.2018 - Преку засилени контролни активности на СВР Тетово се контролира техничката исправност на возилата

25.09.2018 - Од вербална расправија до тепачка со мотика и кршење на излог на трговски објект во Гостивар

25.09.2018 - Ќе се ослободат ли тетовските тротоари од паркирани возила?

24.09.2018 - Во мавровското село Беличица, викендов беа одбележани 74 години од злосторот во кој настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред

24.09.2018 - Тетово затрупан со смет

24.09.2018 - Кривични пријави за кражби поднел СВР Тетово против три државјанки на Бугарија кои краделе низ бутици

24.09.2018 - Контролни активности на СВР Тетово.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.