10.03.2018 - Новата технологија, иако има многу позитивни страни, таа негативно влијае врз вештината на пишување

Компјутерите, паметните телефони и таблетите се повеќе го заменуваат пишувањето со рака. Покрај позитивните страни на новата технологија, таа негативно влијае врз вештината на пишување, а притоа и размислувањето и начинот на изразување, не само кај децата, туку и кај возрасните. При типкањето по тастатура не се внимава на правописот, односно правилата кои постојат во нашиот јазик.

Одделенската наставничка Драгица Јованоска, со долгогодишен работен стаж како просветен работник, прави споредба во годините кога во училиштата постоел час по краснопис и сега кога учениците се повеќе се потпираат на технологијата.

Според Јованоска, пишувањето не е само убав ракопис на детето, туку и размислување како треба да го напише текстот и да ги поврзе зборовите во една целосна реченица. Пишувањето со рака подразбира и употреба на кирилично писмо.

Психолозите и невролозите им порачуваат на родителите да им ја ограничат употребата на тастатурите, компјутерите и паметните телефони на своите деца и во рацете да им дадат моливи, боички и четки за да ги стимулираат не само мозочниот развој и креативноста туку и нивната моторика.

Данијела Билбилоска 
     


 
 
25.09.2018 - Чист Хероин, збирката раскази на гостиварецот Дејан Крстески беше промовирана пред домашната публика

25.09.2018 - Реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје утревечер ќе одржи концерт во Духовно-културниот концерт Кирил Пејчиновиќ во Лешок

25.09.2018 - Група млади гостиварци учат за мултукултурата и развиваат креативни идеи преку уметноста

25.09.2018 - Преку засилени контролни активности на СВР Тетово се контролира техничката исправност на возилата

25.09.2018 - Од вербална расправија до тепачка со мотика и кршење на излог на трговски објект во Гостивар

25.09.2018 - Ќе се ослободат ли тетовските тротоари од паркирани возила?

24.09.2018 - Во мавровското село Беличица, викендов беа одбележани 74 години од злосторот во кој настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред

24.09.2018 - Тетово затрупан со смет

24.09.2018 - Кривични пријави за кражби поднел СВР Тетово против три државјанки на Бугарија кои краделе низ бутици

24.09.2018 - Контролни активности на СВР Тетово.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.