09.03.2018 - Глобалната трка на мирот помина низ Тетово
Денес за прв пат штефетна палка на мирот пристигна и помина низ Тетово. Трката на мирот како што се нарекува настанот, за прв пат се одржал пред 31 година, а оттогаш секоја втора година интернационален тим на маратонци минува низ 49 земји за 7 месеци.


Под мотото "Твој е првиот чекор" низ тетовските улици на интернационален тим на маратонци денес им се приклучија ученици од училиштата во Тетово и сите заедно дотрчаа до зградата на општина Тетово.

Трката за мир е најголемата глобална штефетна трка која ја предводат тим на маратонци, волонтери, кои со запален факел поминуваат низ многу држави на различни континенти, поврзувајќИ ги различните култури И националности, пренесувајќи порака за мир, единство и разбирање.


Од основањето во 1987 година интернационалниот тим на маратонци пропатува низ државите на 150 нации. На европскиот континент трката на мирот се одржува на секои две години, а на секоја од нив се трчаат 24 илјади километриц.

Штефетна палка на мирот годинава за прв пат пристигна во Македонија на 7 март во Гевгелија. Денес маратонците од Скопје дотрчаа до Тетово, па во Гостивар, а утре од Гостивар ќе трчаат за Маврово и Дебар. Маратонците после трката на мирот во Струга на 12 март ќе ја напуштат Македонија.Наташа Петровска

 
     


 
 
25.09.2018 - Чист Хероин, збирката раскази на гостиварецот Дејан Крстески беше промовирана пред домашната публика

25.09.2018 - Реномираниот хор Кочо Рацин од Скопје утревечер ќе одржи концерт во Духовно-културниот концерт Кирил Пејчиновиќ во Лешок

25.09.2018 - Група млади гостиварци учат за мултукултурата и развиваат креативни идеи преку уметноста

25.09.2018 - Преку засилени контролни активности на СВР Тетово се контролира техничката исправност на возилата

25.09.2018 - Од вербална расправија до тепачка со мотика и кршење на излог на трговски објект во Гостивар

25.09.2018 - Ќе се ослободат ли тетовските тротоари од паркирани возила?

24.09.2018 - Во мавровското село Беличица, викендов беа одбележани 74 години од злосторот во кој настрадаа борците од третиот тетовски партизански одред

24.09.2018 - Тетово затрупан со смет

24.09.2018 - Кривични пријави за кражби поднел СВР Тетово против три државјанки на Бугарија кои краделе низ бутици

24.09.2018 - Контролни активности на СВР Тетово.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.