11.02.2018 - Традиционална светосавска вечер во Тетово

Во организација на српската заедница во Македонија, регионален одбор Тетово, КУД Свети Сава вчера по повод празникот посветен на Светиот Сава се одржа светосавска вечер. Традиционално оваа вечер се организира секоја година по повод празникот веќе 25 години, а на неа присуствуваат голем број членови на здружението од Тетово, но и пошироко.
Вообичаено на прославата учествуваат гости и од Србија, а на вчерашаната светосавска вечер присуствуваше преставник од Собранието на Република Србија. Како што рече Иван Костиќ бидејќи денес го славиме Свети Сава може да се постави прашањето што тој и порачува на нашата генерација. Тој порачува дека треба да го сочуваме идентитетот, културата, обиаите. Тоа е она што Србите секаде може да ги претстваи во најубаво светло.

На вчерашана манифестација претседателот на регионален одбор Тетово на српската заедница во Македонија, Примислав Станојевиќ додели благодарници на истакнати членови и граѓани меѓу кои и на доктор од албанска националност кој учествувал во спасување на животи на српски граѓани.
Свети Сава или роден како Растко Немањиќ бил најмлад син на големиот жупан Стефан Неманиќ и прв српски архиепископ. Се изборил за самостојност на рашката архиепископија од Византија во 1219 гиодина со што ги поставил темелите на денешната Српска православна црква.Прославата на празникот посветен на Свети Сава започна со настап на членовите на КУД Свети Сава, кои се претставија со традиционални ора.


На светосвавската прослава се пееше и на македонски и на српски јазик, а за доброто расположение на присутните се погрижија српските пеачи еда Марковиќ, хармоникашот Синиша Вичентијевиќ и ѕведата на Гранд продукција Немања тодоровиќ од Грачаница.


Светосавската вечер во пријатно расположение, песни и ора траеше до доцните вечерни часови.Наташа Петровска

 
     


 
 
15.08.2018 - Ќе никне ли годинава импровизиран сточен пазар во Тетово?

15.08.2018 - Во сообраќајна незгода повреден 9-годишник од село Ларце

15.08.2018 - Православните верници вчера го чествуваа празникот посветен на Светите седум маченици Макавеи

15.08.2018 - Комуналните претпријатија во полошко немоќни да се справат со двојно повеќе смет фрлен од граѓаните летово

14.08.2018 - Отоврена прва фитнес зона во Гостивар

14.08.2018 - Шест месеци откако е на слобода, тетовецот Славчо Блажевски кој по 24 години беше пуштен од затвор, бара работа

14.08.2018 - Фудбалерите на Љуботен од вчера официјално започнаа со тренинзи на стариот стадион во Тетово

14.08.2018 - Непознато лице си купувало онлајн со пари на 40 годишна тетовка

13.08.2018 - Полицијата откри 32 годишен жител од Тетово како се забавува со огнено оружје.

13.08.2018 - 18 годишно момче од Скудриње се обидело да ја силува својата поранешна девојка

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.