10.02.2018 - Поетот Илија Петровски ја издаде неговата најнова дванаесетта по ред стихозбирка за деца насловена како Заедно да растеме

Децата остануваат вечна инспирација на поетот Илија Петровски, токму на нив ја посветува неговата дванаесетта стихозбирка насловена Заедно да растеме. Во книгата има седумдесет песни за деца во пет категории: Нашиот крај, Годишни времиња, Живиот свет на земјата, Моето семејство и Моите блиски и сакани како и десетина гатанки.

Поетот Илија вели дека децата сакаат да читаат и тоа го поткрепува со фактот дека минатат годиниа сите 500 приемроци биле продадени, а потоа се печателе уште 200.

Петровски од 1987 година е активен член на Лиературниот клуб Кирил Пејчиновиќ во Тетово. Од 2006 досега во текот на секоја година има издадено по една книга.

Соња Стрезовски 
     


 
 
15.08.2018 - Ќе никне ли годинава импровизиран сточен пазар во Тетово?

15.08.2018 - Во сообраќајна незгода повреден 9-годишник од село Ларце

15.08.2018 - Православните верници вчера го чествуваа празникот посветен на Светите седум маченици Макавеи

15.08.2018 - Комуналните претпријатија во полошко немоќни да се справат со двојно повеќе смет фрлен од граѓаните летово

14.08.2018 - Отоврена прва фитнес зона во Гостивар

14.08.2018 - Шест месеци откако е на слобода, тетовецот Славчо Блажевски кој по 24 години беше пуштен од затвор, бара работа

14.08.2018 - Фудбалерите на Љуботен од вчера официјално започнаа со тренинзи на стариот стадион во Тетово

14.08.2018 - Непознато лице си купувало онлајн со пари на 40 годишна тетовка

13.08.2018 - Полицијата откри 32 годишен жител од Тетово како се забавува со огнено оружје.

13.08.2018 - 18 годишно момче од Скудриње се обидело да ја силува својата поранешна девојка

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.