10.02.2018 - Мерење на аерозагаденоста во Гостивар

Мерењето на аерозагаденоста во Гостивар, особено во вечерните часови покажуваат повисоки вредности на ПМ10 Штетни честички од дозволеното. Лекарите велат дека загаденоста на воздухот е голем риизк на човековото здравје и фактор кој доведува до многу болести.

Од неодамна во Гостивар се мери квалитетот на воздухот, нивото на штетни честички и загаденоста. Иако од Министерството за животна средина рекоа дека ова се пробни мерења, кај граѓаните високите вредности што ги покажува мониторинг станицата, создаваат загриженост.

Се случува во вечерните часови, штетните ПМ10 честички да достигнат трипати поголема вредност од дозволеното, а во одредени денови и средните дневни вредности да се кренат над максимумот.

Лекарите велат дека аерозагадувањето е голем ризик за човековото здравје и фактор кој доведува до многу болести.

Причини за загадување на ваоздухот има многу, но како најглавни се наведуваат греењето на дрва и издувните гасови од возилата.

Неделата што изминува во Гостивар три дена имало надминување на средната концентрација на штетни ПМ10 честички. 
     


 
 
15.08.2018 - Ќе никне ли годинава импровизиран сточен пазар во Тетово?

15.08.2018 - Во сообраќајна незгода повреден 9-годишник од село Ларце

15.08.2018 - Православните верници вчера го чествуваа празникот посветен на Светите седум маченици Макавеи

15.08.2018 - Комуналните претпријатија во полошко немоќни да се справат со двојно повеќе смет фрлен од граѓаните летово

14.08.2018 - Отоврена прва фитнес зона во Гостивар

14.08.2018 - Шест месеци откако е на слобода, тетовецот Славчо Блажевски кој по 24 години беше пуштен од затвор, бара работа

14.08.2018 - Фудбалерите на Љуботен од вчера официјално започнаа со тренинзи на стариот стадион во Тетово

14.08.2018 - Непознато лице си купувало онлајн со пари на 40 годишна тетовка

13.08.2018 - Полицијата откри 32 годишен жител од Тетово како се забавува со огнено оружје.

13.08.2018 - 18 годишно момче од Скудриње се обидело да ја силува својата поранешна девојка

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.