09.02.2018 - Следуваат информациите од денешниот полициски билтен

Вчера околу 10 часот и 45 минути, вработен во тетовската Брза помош пријавил дека на улица „Маршал Тито“ во Тетово интервенирале за да му укажат лекарска помош на 80-годишниот А.А. од тетовското село Мерово, кому наеднаш му се слошило.Меѓутоа, на пат за тетовската клиничка болница, А.А. починал, а неговото безживотно тело, без траги на насилство, предадено му е на семејството.

На автопатот Тетово-Скопје, вчера ( 8 февруари ) околу 19 часот и 40 минути, патничко возило „БМВ“ со тетовски регистерски таблици, управувано од 34-годишниот тетовец Џ.С, удрило и усмртило куче, кое неконтролирано се движело по коловозот. Од удирањето во животното, две сопатнички во возилото Р.С.( 58 ) и З.С.( 29 ) задобиле телесни повреди, пренесени се во тетовската клиничка болница, укажана им е помош, З.С. е пуштена, додека Р.С. задржана е за натамошна опсервација.Причинетата материјална штета во оваа сообраќајна несреќа се проценува на 10 илјади денари.

Од СВР Тетово и информација за лишување од слобода на двајца велешани во Тетово. Имено, вчера околу 16 часот, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Тетово ги лишиле од слобода Н.Д.(26) и С.Д.(19) двајцата од Велес. Двете лица во отпад лоциран на улица „29 Ноември“ во Тетово се обиделе да продадат патничко моторно возило „Југо“ без регистерски ознаки и со фалсификувана сообраќајна дозвола, а кое претходно било одземено на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје. По лишувањето од слобода и нивното задржување во Полициската станица Тетово, утврдено е дека С.Д. се барал со централен распис за извршени тешки кражби. По целосно документирање на случајот против лицата ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Соња Стрезовски 
     


 
 
15.08.2018 - Ќе никне ли годинава импровизиран сточен пазар во Тетово?

15.08.2018 - Во сообраќајна незгода повреден 9-годишник од село Ларце

15.08.2018 - Православните верници вчера го чествуваа празникот посветен на Светите седум маченици Макавеи

15.08.2018 - Комуналните претпријатија во полошко немоќни да се справат со двојно повеќе смет фрлен од граѓаните летово

14.08.2018 - Отоврена прва фитнес зона во Гостивар

14.08.2018 - Шест месеци откако е на слобода, тетовецот Славчо Блажевски кој по 24 години беше пуштен од затвор, бара работа

14.08.2018 - Фудбалерите на Љуботен од вчера официјално започнаа со тренинзи на стариот стадион во Тетово

14.08.2018 - Непознато лице си купувало онлајн со пари на 40 годишна тетовка

13.08.2018 - Полицијата откри 32 годишен жител од Тетово како се забавува со огнено оружје.

13.08.2018 - 18 годишно момче од Скудриње се обидело да ја силува својата поранешна девојка

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.