06.12.2017 - Со нож и мала секира бил повреден гостиварец во спортска обложувалница

Гостиварец се здобил со убоди во рамото и рассекотини на главата и левата дланка откако се спротивставил на напаѓачот кој сакал да му го одземе мобилниот телефон и 100 евра. Настанот се случил вчера во спортска обложувалница на улица Тоде Богдановски во Гостивар каде Д.К. бил со неговиот другар РЈ а каде влегол Е.Н обидувајќИ се да му ги одземе наведените работи. Но, Д.К. му се спротивставил, а тогаш Е.Н. извадил нож и два пати го прободел во рамото, по што со мала секира го расекол на главата и левата дланка и го напуштил местото. На Д.К. укажана му е лекарска помош, се наоѓа надвор од животна опасност и пуштен е дома. Извршен е увид и се работи на целосно расчистување на случајот.

Полицискиот билтен информира И за приведување на албанскиот државјанин 42 годишниот Л.Б кој непријавено престојувал на подрачјето. Приведувањето се случило вчеравечер околу 20 часот и 50 минути а албанскиот државјанин бил затекнат во казино на улица Видоја Смилевски-Бато во Тетово, кусо задржан е во Полициската станица Тетово, а потоа предаден е во Отсекот за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија за натамошна постапка.

СВР Тетово го открива и епилогот од вчерашните редовни контролни активности на тетовско-гостиварското подрачје. Имено биле откриени 10 нерегистрирани возила, 6 возачи без положен возачки испит, 4 возачи-почетници и 13 непрописно паркирани возила. Овие и другите прекршоци заокружени се со 18 прекршочни и 25 мандатни платни налози.

Соња Стрезовски


 
     


 
 
17.12.2017 - Денеска е Св.Варвара

17.12.2017 - Од утре не очекува значително заладување на времето

17.12.2017 - Одржан Меморијалниот турнир во одбојка Бранко Хаџииљоски-Чајка

16.12.2017 - Непознато лице испукало два куршуми од огнено оружје во автомобил на тетовец

15.12.2017 - Со слики кои пленат, синоќа тетовскиот ликовен уметник Зоран Бошковски се престави пред скопската публиика

15.12.2017 - Во Тетово се одржа јавна дебата на тема граѓанско учество

15.12.2017 - Асоцијацијата за демократски развој на Ромите Сонце од Тетово одбележа 20 години од постоењето

14.12.2017 - Тетовска полиција има регистрирано две сообраќајки

14.12.2017 - Кривична пријава за бесправно градење

14.12.2017 - Водата од тетовскиот водовод е исправна и безбедна за пиење

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.