06.12.2017 - Во чест на Свети Климент Охридски членовите на ЗКУ Иљо Антески Смок одржаа приредба

Преку стихови посветени на Свети Климент Охридски, напишани од талентираните ученици, членови на Здружението за култура и уметност Иљо Антески Смок, денес беше истакнато значењето на овој македонски светец и ученик на светите Кирил и Методиј. Во пресрет на празникот во чест на Свети Климент, во салата на ОУ Лирија во Тетово денес се одржа пригодна приредба на која учениците имаа можност да уживаат во настапот на играорната секција при Здружението, која настапи со песни и ора од Македонија.

Свети Климент Охридски - Чудотворец е еден од најистакнатите ученици на светите браќа Кирил и Методиј и првиот македонски архиепископ. Творец е на познатата Охридска книжевна школа е најзначајниот македонски средновековен писател и педагог. Со својата активност и со своето дело на повеќе полиња, (црковно, просветно, книжевно ) тој стана заслужен не само за македонскиот народ туку и за целиот христијански свет.

Инаку празникот посветен на „Св.Климент Охридски”, на 8 декември во петок, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, според одлуката на Министерството за труд и социјална политика.

Данијела Билбилоска


 
     


 
 
16.07.2018 - Игоре куќа во село Туденце

16.07.2018 - Дваесет и седумгодишник од село Требош бил нападнат од жител на истото село.

16.07.2018 - Потребен е Локален акциски план за сите приоритетни области од Стратегијата за Роми во општина Теарце

15.07.2018 - Кражба во црквата во Луковица

15.07.2018 - Родителите за да препознаат дали нивното дете конзумира дрога треба да знаат да ги "прочитаат" промените во однесувањето

15.07.2018 - Прослава во Тетово

15.07.2018 - На албански државјанин му се губи трагата веќе три недели

14.07.2018 - Тетовската полиција денес инфомираше за повредени лица кои паднале во бездна во Галичник

13.07.2018 - Група од десеттина лица со безбол палки нападнале двајца тетовци вчера на улица во Тетово

13.07.2018 - Инфосесија на програмата на Европската унија "Креативна Европа" во Тетово

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.