05.12.2017 - Промовирана книгата Говорот на телото на авторот проф. д-р Зендел Абедин Шехи

Пред тетовци денес беше промовирана книгата Говорот на телото на авторот проф. д-р Зендел Абедин Шехи. Во неа тој зборува за историјата на невербалната комуникација, нејзината природа, и за еволуцијата на говорот на телото. Меѓу другото, се осврнува и на универзалние фацијални експресии, како И на значењето на движењата на главата, рацете, дланките, начинот на ракување, држење на далечина со соговорникот и синхронизација.

Од сите карактеристики на човекот, кои се анализирани во книгата а поврзани со говорот на телото, проф Абедин Шехи смета дека во времето во кое живееме на луѓето им фали ведрина.

Книгата Говорот на телото е издадена на македонски, албански, англиски и германски јазик.

Соња Стрезовски

 
     


 
 
16.07.2018 - Игоре куќа во село Туденце

16.07.2018 - Дваесет и седумгодишник од село Требош бил нападнат од жител на истото село.

16.07.2018 - Потребен е Локален акциски план за сите приоритетни области од Стратегијата за Роми во општина Теарце

15.07.2018 - Кражба во црквата во Луковица

15.07.2018 - Родителите за да препознаат дали нивното дете конзумира дрога треба да знаат да ги "прочитаат" промените во однесувањето

15.07.2018 - Прослава во Тетово

15.07.2018 - На албански државјанин му се губи трагата веќе три недели

14.07.2018 - Тетовската полиција денес инфомираше за повредени лица кои паднале во бездна во Галичник

13.07.2018 - Група од десеттина лица со безбол палки нападнале двајца тетовци вчера на улица во Тетово

13.07.2018 - Инфосесија на програмата на Европската унија "Креативна Европа" во Тетово

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.