05.12.2017 - Локалниот пат Неготино Полошко - Ломница блокиран поради одрон

Сообраќајот на локалниот пат што ги поврзува полошките села Неготино и Ломница од синоќа е во прекин поради одрон од камења и земја кои паднале на коловозот. Локалните жители случајот го пријавиле во полиција, синоќа околу 20 часот.

Според информациите на СВР Тетово кај месноста „кисела вода“ на патот, во должина од дваесетина метри се срушила поголема количина на земјен нанос. Паѓањето на одронот го прекинал одвивањето на сообраќајот во двете насоки.

Денеска предпладне се преземаа активности за остранување на одронот и за воспоставување непречен и безбеден сообраќај на патот што ги поврзува овие две села.

Од утрово, екипи со механизација од општина Врапчиште се испратени на местото и работат на санирање на свлечиштето, а на терен се екипи на гостиварската Дирекција за заштита и спасување. По увидот ќе се направи проценка кога патот ќе биде расчистен и прооден.

Инаку, соообраќајот на државните патишта се одвива тековно по местимично влажни коловози на повисоките и суви коловози на пониските места.

Слаб снег провејува на Страцин, Тетово, Делчево и Смојмирово.


 
     


 
 
18.10.2018 - Засилени контролни активности на СВР Тетово

18.10.2018 - Група пријатели, на договорени средби ги пеат песните на нивните предци

18.10.2018 - Заеднички настап на музичар и ликовен уметник

18.10.2018 - Пронајдена марихуана во ранец и приведени две лица за поседување дрога

18.10.2018 - Започна третманот на бездомните кучиња во Гостивар

17.10.2018 - Освен по маратони, спортистите во Македонија трчаат и по спонзори

17.10.2018 - Во изминатото деноноќие полицијата бележи пукање со пиштол, разбојништво, физички напади и сообраќајка.

17.10.2018 - Се гради нова фабрика во ТИРЗ Тетово

17.10.2018 - Невработени лица завршија обука за столари и ѕидари

16.10.2018 - Ученици од основното училиште Андреа Савески Ќиќиш преку настан потсетија на Тоше Проески.

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.