05.12.2017 - Дебата во Тетово под наслов - Медиумите изборите и саморегулацијата


Медиумите изборите и саморегулацијата е насловот на дебатата која денеска се организираше во Тетово од страна на Советот за етика во медиумите. Беше посочено дека медиумите и понатака го кршат кодексот на професионално известување

Говор на омраза, еднострано информирање, неиздвојување на фактите и мислењата во новинарските записи се најчестите преставки за непрофесионални известување кои ги добива Советот за етика во медиумите. Преставките биле поднесувани од граѓани, новинари, здруженија пратеници, па дури и од кабинетот на државата Ѓорѓе Иванов.

Дел од преставките се разрешуваат пред да бидат поднесени до комисијата за жалби, ако едната страна која го прекршила кодексот на информирање одлучи да се извини на лицето или организацијата, која ја поднела преставката. Голем дел од преставките завршуваа до комисијата за жалби која има право само на морлани санкции. Понатака треба институции да ја преземат работата во свои раце и да извршуваа санкции кон прекршителите.


На дебатата од Советот за етика во медиумите, истакнаа дека досега до нив од нејзиното формирање пред 4 години, има поднесено 200 преставки за непрофесионално известување.


 
     


 
 
16.07.2018 - Игоре куќа во село Туденце

16.07.2018 - Дваесет и седумгодишник од село Требош бил нападнат од жител на истото село.

16.07.2018 - Потребен е Локален акциски план за сите приоритетни области од Стратегијата за Роми во општина Теарце

15.07.2018 - Кражба во црквата во Луковица

15.07.2018 - Родителите за да препознаат дали нивното дете конзумира дрога треба да знаат да ги "прочитаат" промените во однесувањето

15.07.2018 - Прослава во Тетово

15.07.2018 - На албански државјанин му се губи трагата веќе три недели

14.07.2018 - Тетовската полиција денес инфомираше за повредени лица кои паднале во бездна во Галичник

13.07.2018 - Група од десеттина лица со безбол палки нападнале двајца тетовци вчера на улица во Тетово

13.07.2018 - Инфосесија на програмата на Европската унија "Креативна Европа" во Тетово

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.