04.12.2017 - Основното училиште во Вратница го одбележа Меѓународниот ден на лицата со посебни потребиОсновното училиште "Симче Настовски" во Вратница денес пригодно го одбележа Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби, 3 декември. Учениците со посебни потреби кои учат во паралелаката во ова училиште имаа несекојдневна можност да погледнат магионичарска претстава на летечката театарска група од Тетово. Децата уживаа во шоуто од илузии кои ги изведуваа 12 актери. Дека уживаа во виденото и дека токму денес се почуствуваа особено важни и среќни можеше да се забележи од насмевките на лицата на секое од децата.
По повод Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби, учениците од посебната паралелка денес во основното училиште "Симче Настовски" во Вратница ги посети градоначалникот на Општина Јегуновце Дарко Блажевски, кој им подари пригодни подароци, а претставници на Здружението Среќен Живот од Тетово ги израдуваа со играчки и материјали за работа.Наташа Петровска

 
     


 
 
16.07.2018 - Игоре куќа во село Туденце

16.07.2018 - Дваесет и седумгодишник од село Требош бил нападнат од жител на истото село.

16.07.2018 - Потребен е Локален акциски план за сите приоритетни области од Стратегијата за Роми во општина Теарце

15.07.2018 - Кражба во црквата во Луковица

15.07.2018 - Родителите за да препознаат дали нивното дете конзумира дрога треба да знаат да ги "прочитаат" промените во однесувањето

15.07.2018 - Прослава во Тетово

15.07.2018 - На албански државјанин му се губи трагата веќе три недели

14.07.2018 - Тетовската полиција денес инфомираше за повредени лица кои паднале во бездна во Галичник

13.07.2018 - Група од десеттина лица со безбол палки нападнале двајца тетовци вчера на улица во Тетово

13.07.2018 - Инфосесија на програмата на Европската унија "Креативна Европа" во Тетово

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.