04.12.2017 - Тетово е на второто место по бројот на живородени во земјава

По бројот на живородени во земјава во третото тромесечие од 2017 година Тетово е на второто место, веднаш по главниот град Скопје. Според податоците на Државниот завод за статистика во летните месеци годинава: јули, август и септември се родиле вкупно 357 бебиња, од кои едно починало. Во овој период се бележи зголемување на бројката за 12 во однос на истиот период лани, кога имало 345 живородени.

Бројот на умрени лица, во третото тромесечие од годинава, бележи намалување за 5% во однос на истото тромесечие лани и изнесува 168 лица.

Природниот прираст изнасува 189 лица, што значи бројот на живородените деца е поголем за толку лица од бројот на умрени.

Со 233 склучените бракови во ова тримесечие, пак, Тетово е на третото место, по Скопје и Гостивар. Оваа бројка е за 30 повеќе во однос на истиот период лани.

Во третото тримесечие годинава, пак, регистрирани се 21 разведен брак, што претставува зголемување за 6 во споредба со истиот период од 2016 година.


 
     


 
 
17.12.2017 - Денеска е Св.Варвара

17.12.2017 - Од утре не очекува значително заладување на времето

17.12.2017 - Одржан Меморијалниот турнир во одбојка Бранко Хаџииљоски-Чајка

16.12.2017 - Непознато лице испукало два куршуми од огнено оружје во автомобил на тетовец

15.12.2017 - Со слики кои пленат, синоќа тетовскиот ликовен уметник Зоран Бошковски се престави пред скопската публиика

15.12.2017 - Во Тетово се одржа јавна дебата на тема граѓанско учество

15.12.2017 - Асоцијацијата за демократски развој на Ромите Сонце од Тетово одбележа 20 години од постоењето

14.12.2017 - Тетовска полиција има регистрирано две сообраќајки

14.12.2017 - Кривична пријава за бесправно градење

14.12.2017 - Водата од тетовскиот водовод е исправна и безбедна за пиење

     
   
     

 
Архива на вести
 
година
     
  месец  
   
     
 
       
  Текстовите кои се објавени смеат да се пренесат на други медиуми само со договор или со наведување дека потекнуваат од оваа интернет страница.